Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Je dobrý člověk a zkušenosti rychle posbírá,‘ věří Kvitová novému kouči

Australian Open

  14:30
Kdekdo si představoval, že si tenistka Petra Kvitová najme trenérskou kapacitu s věhlasným jménem a působivým životopisem. Ona však zvolila jinou cestu: „Franta Čermák je dobrý člověk a myslím, že bude i dobrý kouč.“

Petra Kvitová foto: Reuters

Zvýšit agresivitu a tlak na soupeřky. Hrát údery blízko základní čáry. Co nejvíc se opírat o podání. To jsou prvky, které by Kvitová ráda zabudovala do své hry nebo je aspoň zvýraznila. Shodla se na tom se svým novým trenérem.

Má nového kouče. Kvitovou povede do konce sezony bývalý deblista Čermák

Prvním turnajem, na němž bude Čermák v roli oficiálního kouče české jedničky, bude antukové klání ve Stuttgartu, kde se přidá k Davidu Vydrovi, odborníkovi na kondici.

„Frantu jsem měla na amerických turnajích jako sparingpartnera a právě tam se můj tenis zvedl,“ řekla Kvitová českým novinářům cestou do Německa. „Trénovali jsme teď spolu na antuce. Franta je dobrý člověk a myslím, že bude i dobrý trenér. V tenisu působí dlouho. Chybí mu trenérské zkušenosti, ale věřím, že je rychle posbírá.“

Čím vás František přesvědčil, že právě on je tím pravým?
Blíž ho znám měsíc a půl. Věci, které říká, zapadaly do mých představ. Shodli jsme se na většině názorů.

Zvažovala jste i další kandidáty?
Nějaká jména se mi honila hlavou. Ale nebylo to směrodatné. František byl pořád největší favorit.

Vizitka Františka Čermáka:

Bývalý výborný deblista má 39 let. Vyhrál 31 turnajů. Na žebříčku byl nejvýš na 14. místě. V roce 2013 vyhrál s Lucií Hradeckou smíšenou čtyřhru na Roland Garros. „Nabídka od Petry mě moc potěšila,“ řekl. „Ani vteřinu jsem nad ní neváhal a hned jsem kývl, na spolupráci se těším. V minulých týdnech nám to spolu fungovalo, takže si myslím, že se další výsledky dostaví.“

Oproti jiným volným odborníkům nemá jméno, chybí mu praxe. To vám nevadí?
Samozřejmě zkušenosti jako trenér moc nemá. To si nemusíme namlouvat. Na druhou stranu je hodně chytrý kluk a dokáže si spoustu věcí rychle pospojovat. Už v Americe jsme se bavili o taktice před zápasy. Soupeřky sice moc neznal, ale byl připravený. Mile mě překvapil. I společné trénování na antuce bylo super. Zkušenosti rychle získá, nemělo by nás to omezovat.

Jaké tipy a postřehy k vaší hře vám zatím přednesl?
Všichni víme, že nemůžu hrát pasivně. Franta to vidí stejně. Snaží se mě tlačit, abych byla agresivnější. Podání je klíč ke všemu. Cvičení a tréninky jsme směřovali k tomu, abych míče hrála blíž u základní lajny. Aby soupeřky neměly dost času reagovat.

Ulehčí vám angažování Františka od organizačních starostí na turnajích?
Určitě. Bude to příjemnější. Hraje výborně, takže z pohledu tréninků jsem zabezpečená slušně. Taky v jiných situacích to bude pohodlnější.

Po časném výpadku z Australian Open jste se rozešla s Davidem Kotyzou. Letos máte bilanci 6-8. Jak úvod sezony hodnotíte?
Nebyl to nejlepší start. Neodehrála jsem toho moc, zažila jsem hodně trápení. Ale nedělám si z toho velkou hlavu. Rozchod s Davidem mě může tenisově i osobně posunout dál. V období bez trenéra jsem si hodně věcí uvědomila. Uvidíme, jak to půjde dál. Jsem sama zvědavá. V Indian Wells se mi pár povedlo pár zápasů vybojovat. Byl to úžasný pocit.

Zklamání. Petra Kvitová se loučí s Australian Open už po 2. kole.
Petra Kvitová na tréninku.

Jste ráda, že máte trenéra a že už se vás na jeho jméno nebudou všichni vyptávat?
Chápu, že vás to zajímalo. Když jsme s Davidem skončili, bylo to všechno nové pro mě i pro všechny. Je úleva, že mám tuhle otázku vyřešenou. Můžu se soustředit na běžný provoz.

Čeká vás antuková část sezony. Jak si tentokrát na oranžový povrch zvykáte?
Vždycky mi to chvilku trvá, ale po pár dnech jsem se cítila docela fajn. Tréninky jsou samozřejmě jiné než zápasy. Neodvažuju se nic předvídat. Ale doufám, že se povedené dva týdny na antuce přenesou do turnajů. Ve Stuttgartu jsou podmínky odlišné. Antuka je tam jiná. Ale hraje se v hale, což by mi mohlo sedět.

Jak je zvláštní prožívat současné semifinále Fed Cupu jenom na dálku?
Náš tým sleduju na facebooku. Viděla jsem videa. Jsem v kontaktu s Luckou Hradeckou. Holky jsou bezva, mají super partu. Doufám, že Baruška už má všechny podprsenky, které si zapomněla doma. Hlavně aby byly zdravé. Čeká je těžký soupeř, ale ony na to mají. Věřím, že zase budeme hrát v listopadu finále.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...