Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Je ‚přehakováno’? Legendy tvrdí, že ano, hráči se bouří

Tradiční haka Nového Zélandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční haka Nového Zélandu. | foto: Reuters

PRAHA Blíží se soumrak tance haka? Novozélandští ragbisté, pro které je tento bojový tanec typický, toho názoru rozhodně nejsou. Nicméně se našli tací, kteří současné využití haky vnímají jako příliš komerční. „Ztratilo to své kouzlo, už je to jen show. Měli bychom to dělat v některých zápasech, rozhodně ne ve všech,“ myslí si například Kees Meeuws, bývalá opora All Blacks.

Nový Zéland je totiž slovy odpůrců „přehakován“. Bojový tanec se používá na letištích k přivítání významných osobností, děti se jej učí ve školních týmech. Původní myšlenka, tedy uctění maorského obyvatelstva, je pryč.

Seriózní debata se vede dlouho, pořádně se rozeběhla až nyní, po uvedení knihy renomovaného odborníka na ragby a novináře Petera Billse. Nese název The Jersey a má objevovat „tajemství nejúspěšnějšího ragbyového týmu“, tedy týmu Nového Zélandu.

Pochopitelně v ní nechybí ani zmínka o maorském tanci. Zatímco britští a australští odborníci již dříve zpochybňovali neustálé omílání tance haka a jeho férovost, Billsova kniha obsahuje konkrétní komentáře od několika bývalých členů týmu All Blacks, kteří jeho nadměrné používání kritizují.

Jsou zde dokonce připomínky, že přišel čas, kdy není skutečně nutné používat haku v každém zápase Nového Zélandu.

„Před pár lety to ještě bylo dobré. Dnes se ale hraje čtrnáct zápasů za rok. Na to nebyla haka koncipována,“ dodává Meeuws.

Ve zmíněné knize se objevuje i názor ragbyové legendy Colina Meadse. „Haka je všude kolem nás. Jsme ,přehakováni‘ už nějakou dobu, ale pořád to pokračuje,“ stihl říct Billsovi před svým loňským úmrtím.

Proti ukončení tradice je však prakticky celý současný tým. „Z našeho úhlu pohledu musím říci, že haku milujeme. Jsme si vědomi historie, kterou s sebou tento bojový tanec nese, a vše okolo ní je součástí All Blacks. Je součástí naší identity,“ prohlásil trenér Nového Zélandu Steve Hansen.

„Je to naše tradice, kterou bychom měli dodržovat před každým utkáním. Naše historie. Nevěřím tomu, že by bylo haky příliš,“ tvrdí křídelník Ben Smith. A dodává: „I tohle je způsob, jakým se připravujeme na utkání. Je to obrovské privilegium, že ji můžeme dělat, a bylo by divné, pokud bychom to mohli dělat jen před některými zápasy.“

Téma „haka a její užívání“ se řeší také v Austrálii. A i tam mají experti jiný pohled než hráči.

„Nedělají to čistě z komerčních důvodů. Dělají to, protože jde o něco velice důležitého z hlediska jejich kulturní tradice. Já osobně k této tradici chovám obrovský respekt,“ říká halfbek australské reprezentace Will Genia.

Podobně hovoří i jeho spoluhráč David Pocock: „Kolikrát to použijí, je čistě na nich.“

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.