Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Je to jako Dream Team. Není nikdo lepší než Španělé, rozplývá se pivot Švrdlík

Kamil Švrdlík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamil Švrdlík (ilustrační foto) | foto: MAFRA

kluž (od našeho zpravodaje) Od roku 1992 posílají Spojené státy americké na olympijské hry basketbalové výběry s názvem Dream Team. Podle českého pivota Kamila Švrdlíka se stejným názvem může honosit i španělský tým, který se v sobotu představil na mistrovství Evropy v Kluži proti Čechům. „Určitě to byla pro mě největší výzva kariéry. Už není nikdo lepší, proti komu bych mohl hrát. Pak už jedině členové amerického Dream Teamu.“

Třicetiletý pardubický pivot odehrál v zápase proti Španělům (56:93) bez čtyř sekund třicet minut a po českém lídrovi Tomáši Satoranském strávil na palubovce nejvíce času ze všech hráčů.

S devíti body se stal druhým nejlepším českým střelcem, největší zážitek si však odnesl z přetahování se pod košem s bratry Pauem a Markem Gasolovými, hvězdami NBA měřícími 215 centimetrů.

Česko vs. Španělsko na ME v basketbale 2017.
Pardubický pivot Kamil Švrdlík (vlevo).

Kamile, jaké je to bránit hrající legendu Paua Gasola a jeho bratra Marka?
Kdo vedle něho (Paua) nestál, tak si neuvědomuje, jak je velký. Ono to platí nejen pro Gasoly, ale i takový Hernangomez je pěkná čára. Když jsem je viděl v televizi, říkal jsem si: dobrý, mají dva deset. Ale ve skutečnosti to jsou obři. Mohu je hrnout, kam chci a oni si stejně přes mě sáhnou tou dlouhou rukou. Proto jsou takto placení a hrají v NBA.

Martin Kříž

V dolním postavení se přehrát nedají

"Pro nás mladé to byla obrovská zkušenost. Mohli jsme si zahrát proti týmu s osmi hráči se zkušenostmi z NBA. Neměli jsme co ztratit, snažili jsme se předvést maximum, ale výsledek není takový, jaký bychom si představovali," přiznal Martin Kříž.

"Věděl jsem, že v dolním postavení bratry Gasoly nepřehraju, protože mají o 20 čísel a 20 kilo víc. Tak jsem se snažil využít svou silnou stránku a to rychlost," dodal pivot.

I přes prohru si ze zápasu odnášíte hodně pozitivních zážitků, že?
O současném španělském týmu se bude mluvit ještě za mnoho let. Přeci jenom osm hráčů z NBA se nepotkává v každém evropském týmu. Až se jednou podíváme na záznam tohoto utkání, tak si budeme moci říct, že jsme proti nim hráli.

Dalo se proti Španělům hrát ještě lépe, než jste předvedli?
Samozřejmě nám bylo jasné, že se Španělskem nebudeme hrát rovnocennou partii. Je to ale zápas na mistrovství Evropy, s několikanásobnými šampiony, takže jsme se nechtěli nechat potupit. Ale víme, že naše klíčové zápasy jsou proti někomu jinému.

Takže vás nemusí tolik mrzet, že jste neudrželi se Španěly krok déle než úvodní tři minuty?
Bylo super zahrát si proti takovému týmu. Samozřejmě jsme věděli, že oni jsou někde jinde, ale doufali jsme, že by to mohlo skončit menším rozdílem a že nám to bude víc padat v útoku. Škoda, že jsme v první půlce byli trochu vystrašení. Ale druhý poločas byl lepší, když jsme bojovností dokázali vynahradit ten nedostatek talentu oproti nim. Alespoň jsme odešli se ctí.

Navíc jste týmu pomohl úspěšnou střelbou z dálky...
Pod koš se jít nedalo. Tak co jsem měl dělat? Musel jsem to zkoušet z dálky. Ale to jsme věděli, že pod košem to bude těžké. Bylo to o tom, jestli dokážeme proměňovat otevřené střely.

V pondělí vás čeká klíčový duel o postup proti Maďarsku. Co si do něj ze zápasu se Španělskem vezmete?
Myslím, že to žádná rána do sebevědomí nebude. S tou prohrou jsme počítali. Navíc pokud by to byla rána, tak ji další naši soupeři ve skupině dostanou o dva dny později. Opravdu nemá cenu dělat si z toho těžkou hlavu. Prohráli jsme se Španělskem, no a co. Podle mě s ním prohrají všichni,“ míní Švrdlík.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ČT hrozí, že může bojkotovat ligový fotbal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ČT hrozí, že může bojkotovat ligový fotbal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ČT hrozí, že může bojkotovat ligový fotbal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...