Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je to šok, reagují čeští horolezci na masakr pod Nanga Parbat

Sport

  17:00
PRAHA - Čeští horolezci dobře vědí, že v Pákistánu není bezpečno. Přesto je víkendová zpráva o masakru pod devátou nejvyšší horou světa Nanga Parbat hodně zasáhla. Dvacet islamistických ozbrojenců tam zastřelilo deset zahraničních turistů a jejich průvodce. Zemřeli také dva slovenští horolezci. "Bohužel jsem ty slovenský kluky znal. Takže se mě jejich smrt dotkla hodně," říká Radek Jaroš, který zlezl už všechny osmitisícovky kromě K2.

Český horolezec Radek Jaroš foto: ČTK

Zdeněk Hrubý

Zdeněk Hrubý
(předseda horolezeckého svazu, vylezl na osm osmitisícovek, na Nanga Parbat byl loni s Markem Holečkem)
Vědělo se, že je tam neklid, některé expedice rušily svoje cesty už na jaře. Nikdy se ale ještě nestalo, že by někdo napadl horolezecký tábor přímo. Maximálně tam něco ukradli. Je to exotická země, žijou tam chudý lidi. Centrální vláda nemá všechny oblasti pod kontrolou. V minulých letech jsme museli ty neklidné oblasti přelétávat nebo jsme jeli kus cesty s ozbrojeným vojenským doprovodem. Stejné to bylo i loni, kdy jsem šel na Nanga Parbat s Markem Holečkem. Ostražitý jsem byl vždy. Vysoko v horách jsme si už ale mysleli, že je to bezpečné teritorium.

Marek Holeček

Marek Holeček
(momentálně asi nejuznávanější český horolezec, i ve vysokých horách vyhledává extrémní a pokud možno ještě nevylezené cesty k vrcholu)
To, co se stalo, je šílený a zoufalý. Všichni jsme jen lidi a existují v nás i negativní stránky. Bezpečí na tomhle světě nenajdeme vůbec nikde. Vemte si New York, Londýn, Boston atd. Ale nemyslím si, že něco podobného bude pokračovat. Jezdíme do Egypta, do Turecka i do New Yorku, život jde normálně dál. Turistický a expediční ruch malinko na chvíli opadne, ale časem se vrátí zase do normálních kolejí. Tedy v případě, že tam nepřestanou pouštět lidi, nějaké oblasti neuzavřou nebo neudělají nějaké vojenská opatření.

Radek Jaroš

Radek Jaroš
(nejpilnější sběratel osmitisícovek, má jich 13, zbývá už jen poslední K2)
Překvapilo mě to hodně. A taky šokovalo. Je to normální teroristický cíl, splnilo to účel, pro který ho dělali. Opradu je to úplně obyčejnej terorismus. A teroristi potřebují publikum, takhle ho získali. Bohužel jsem ty slovenský kluky znal. Dobeš mě zrovna minulý rok vyhledal v základním táboře na Lhotse, kde jsem se aklimatizoval a potom jsme se potkali na zdravotnickým kursu vysokohorský mediciny na Vysočině. Já tam přednášel a on tam byl taky. Takže se mě jejich smrt dotkla hodně.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...