Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ozbrojenci v severním Pákistánu zabili devět horolezců

Svět

  9:15aktualizováno  11:46
ISLÁMÁBÁD - Pákistánští ozbrojenci přepadli hotel v odlehlé horské oblasti na severu země a zabili devět zahraničních turistů a jejich pákistánského průvodce.

Nanga Parbat, devátá nejvyšší hora světa. O její zdolání se pokoušeli cizinci, kteří byli zabiti. foto: ČTK

Oběti pocházely z Ukrajiny, Číny a Ruska. K útoku se přihlásila pákistánská militantní skupina Džundulláh, napsala agentura Reuters.

Naopak podle agentur AP a AFP se k masakru přihlásila pákistánská odnož radikálního hnutí Taliban jako k odvetě za květnový útok amerického bezpilotního letounu, při kterém byl zabit její druhý nejvyšší velitel Valí Rahmán.

Místní policie potvrdila, že mezi oběťmi je pět Ukrajinců, tři Číňané, jeden Rus a pákistánský průvodce. Útok se odehrál v odlehlém turistickém středisku správní oblasti Gilgit-Baltistán nedaleko základního tábora pod sněhem pokrytou horou Nanga Parbat, která je s výškou 8125 metrů devátou nejvyšší horou světa.

ČTĚTE TAKÉ:

"Neznámí lidé vnikli do hotelu, kde přespávali zahraniční turisté, a začali střílet," řekl agentuře Reuters policejní důstojník Alí Šér. "Zabili deset osob a uprchli." Útok se stal kolem jedné hodiny ranní místního času (kolem 04:00 SELČ). Podle informací agentury AP ozbrojenci měli na sobě policejní uniformy.

K útoku se v telefonátu agentuře Reuters přihlásila pákistánská militantní skupina Džundulláh. "Tito cizinci jsou naši nepřátelé a my se hrdě hlásíme k odpovědnosti za jejich zabití. V budoucnu budeme v podobných útocích pokračovat," řekl mluvčí skupiny Ahmad Marvát.

Stejná skupina se přihlásila k sérii útoků na příslušníky šíitské menšiny v severním Pákistánu včetně přepadení autobusu v únoru 2012, při němž ozbrojenci zabili 18 cestujících.

Pákistánský Taliban zase podle prohlášení svého mluvčího chtěl zabíjením cizincům světu vzkázat, aby se zasadil za ukončení útoků amerických bezpilotních letounů. Místní úřady vyslaly do oblasti příslušníky bezpečnostních sil. Oblast je velmi odlehlá a nevedou do ní žádné sjízdné silnice, proto těla obětí bude muset přepravit vrtulník.

ÚNOS ČESKÝCH turistek

Oblast Gilgit-Baltistán, která hraničí s Čínou a pákistánskou částí Kašmíru, bývala považována za jednu z nejbezpečnějších v zemi. V posledních letech se ale stala dějištěm série útoků ozbrojenců proti šíitské menšině. Je to ale vůbec poprvé, co v této oblasti známé svou přírodní krásou byli napadeni zahraniční turisté.

Pákistán se nijak živému turistickému ruchu netěší, ale hrstka dobrodružných cestovatelů se nadále nechává zlákat především nádhernými horami na severu, kde se setkávají tři majestátná pohoří světa - Hindúkuš, Karákóram a Himálaj.

ÚTOKY na zahraniční turisty

  • 17. listopadu 1997  - Při útoku u vchodu do Chrámu královny Hatšepsut u Luxoru zahynulo 68 lidí, z toho 58 zahraničních turistů (36 Švýcarů, osm Japonců, pět Němců, čtyři Britové a další); 24 lidí bylo zraněno; zabito bylo i šest útočníků, dva policisté a dva civilisté; k útoku se přihlásilo militantní Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja).
  • 12. října 2002 - Pumové útoky na noční klub na indonéském ostrově Bali připravily o život 202 osob, převážně zahraničních turistů z 23 zemí. Atentát provedlo komando regionální islamistické organizace Jemaah Islamiyah (JI), která je napojena na síť Al-Káida.
  • 7. října 2004 - Při třech útocích v letoviscích na egyptském pobřeží Rudého moře přišlo o život 34 lidí, včetně 12 Izraelců, dvou Italek a Rusa, a na 170 osob bylo zraněno. Nejvíce obětí (31) zemřelo při útoku na hotel Hilton v Tabě.
  • 23. července 2005 - Při třech teroristických útocích v rušné rekreační oblasti v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově zahynulo 88 lidí, včetně jednoho Čecha (z cizinců bylo mezi oběťmi nejvíce Britů - 11), přes 150 osob bylo zraněno. K útokům se přihlásila jedna z odnoží Al-Káidy.
  • 1. října 2005 - Sebevražední útočníci spáchali atentáty na restaurace na turisticky vyhledávaných plážích indonéského ostrova Bali - zahynulo nejméně 22 osob včetně turistů, asi 100 dalších bylo zraněno. Za útoky stála skupina Jemaah Islamiyah.
  • 20. září 2008 - Při výbuchu v hotelu Marriott v pákistánském Islámábádu zahynulo nejméně 53 osob včetně českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka; na 270 lidí bylo zraněno. Podle vlády za útokem stála radikální islámská skupina Laškare Džhangví, napojená na teroristickou síť Al-Káida.
  • 18. července 2012 - Při atentátu na autobus s izraelskými turisty na letišti v bulharském černomořském letovisku Burgas zahynulo pět turistů, řidič a atentátník, dalších 32 lidí bylo zraněno. Bulharské úřady viní z účasti na atentátu libanonské radikální hnutí Hizballáh, to se ale k útoku nehlásí.
Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.