Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jezdci BMX ze Sýrie či Eritreje? Šampionka sport představovala uprchlíkům

BMX. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BMX. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Jak zapojit uprchlíky ze Sýrie a dalších zemí do společenského života v Evropě? Jednou z cest je sport, věří ve Švýcarsku. A proč nezačít třeba s BMX, řekla si tamější uprchlická organizace a zorganizovala ve spolupráci s přední jezdkyní Stefany Hernandézovou ukázkovou lekci tohoto sportu pro 15 běženců z celého světa.

„Nemají za sebou zrovna jednoduché časy. Někdy vám život dá facku do tváře, ale musíte se zkusit vrátit zpět,“ řekla šestadvacetiletá Venezuelanka během akce v tréninkovém centru UCI (Mezinárodní cyklistické unie) ve švýcarském Aigle, kde předváděla svůj sport netradiční skupince.

Uprchlíci pocházejí ze Sýrie, Afgánistánu, Etiopie či Eritreje a trénink s mistryní světa a bronzovou medailistkou z Ria jim domluvila švýcarská organizace EVAM věnující se integrování běženců.

„Strašně moc jsem to chtěla udělat, opravdu se při tom bavím,“ řekla Hernandézová pro web UCI. „Jsou to jen dvě hodiny mého času, ale je to smysluplné a naplňující, že s nimi mohu sdílet svou sportovní vášeň,“ dodala. Součástí „lekce“ byla prohlídka areálu, který je vedle rodné Venezuely druhým domovem závodnice, a krátká prezentace sportu i kariéry Hernandézové.

Pak ještě několik doporučení a rad pro začátečníky a už se pozorní diváci mohli sami vrhnout na tzv. pumptrack, tedy cyklistickou dráhu, která namísto šlapání do pedálů využívá jako hnací sílu pumpování, tedy pohybů závodníka nahoru a dolů.

„Zjistili jsme, že sport je skvělou cestou k propojování a budování přátelství,“ říká Geert Hendriks z jiné švýcarské uprchlické organizace CABES. „Začali jsme fotbalem před třemi lety. Stefany chtěla pracovat s uprchlíky a pro nás to byla skvělá příležitost,“ vysvětluje Hendriks, jak k akci s šampionkou BMX došlo.

V úterý začalo v americkém Rock Hill UCI mistrovství světa v BMX, kde Stefany Hernandézová obhajuje zlatou medaili. Odměnou za to, že namísto přípravy věnovala svůj čas skupince běženců, jí zcela jistě budu patnáctka nových fanoušků.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...