Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou připraveni na vraždění neviňátek. Čeští ragbisté budou hrát proti světové elitě

Sport

  19:45aktualizováno  19:49
PRAHA - Jako kdyby Kanada se Spojenými státy vyslaly do hokejově rozvojové země své společné mužstvo bez reprezentantů svých prvních týmů. Podobný nádech má úterní zápas českých ragbistů s Barbarians FC, výběrem hráčů z Nového Zélandu, Austrálie či Jižní Afriky.

Kapitán českého týmu Robert Voves přiznává, že Češi schytají od Barbarians pořádný příděl. foto: Facebook Bob Voves

VIDEO Ragbisté Fidži se vrátili domů jako hrdinové: dostali vyznamenání a 718 tisíc na hlavu

Na jedné straně ragbisté z české extraligy či z nižších lig ve Francii. Proti nim mistři světa a hráči ze Super rugby, nejkvalitnější klubové soutěže světa.

Česko vs Barbarians. Hraje se v úterý od 19.00 na pražském stadionu Na Markétě v rámci oslav 90. výročí českého ragby.

„V Česku jsem poprvé, hodně známých mi návštěvu Prahy doporučovalo,“ řekl novinářům během pondělní přípravy rojník Ben Franks. Novozélandský mistr světa z let 2011 a 2015 je nejznámější z těch, kteří do Česka přicestovali.

Jména jeho spoluhráčů vám tolik neřeknou, ale stačí na řádku vedle dojít ke klubové příslušnosti. Waratahs (Sydney), Cheetahs (Bloemfontein), Crusaders (Christchurch), Highlanders (Dunedin), Aucklund Blues, Hurricanes (Wellington), Lions (Johannesburg), Queensland Reds (Brisbane) atd.

Úterý 19:00, Praha Na Markétě

České ragby v letošním roce slaví 90. výročí a při příležitosti dorazí jeden z nejslavnějších světových výběrů, za který nastupují bývalí i současní reprezentanti Nového Zélandu, Austrálie, Jižní Afriky či talentovaní hráči z těchto zemí.

Většina těch, kteří se představí v Česku, působí v týmech Super Rugby, což je nejkvalitnější klubová soutěž světa.

Česká ragbyová unie se snažila utkání sehrát na jednom z velkých českých stadionů (Eden, Letná, Strahov), ale fotbal ji nevyšel vstříc.

Ochotný pustit ragbisty na svůj trávník byl jen Jablonec, ale vzhledem ke vzdálenosti od Prahy a minimálnímu času, který Barbarians v Česku stráví, to nešlo.

Kapacita stadionu Na Markétě je 6 200 míst, posledních 200 vstupenek půjde do prodeje v den utkání.

Ne, nejde o body do tabulky, ale ani o přátelák. Bude to drsný test se vším všudy. V ragby nelze utkání jen odehrát a pobavit se jako někdy při exhibici.

„Jsem si jistý, že do nás půjdou stejně jako v soboti proti Jihoafričanům,“ poznamenal český reprezentant Robert Voves z TJ Praga.

Víc než dvoumetrový a víc než stokilový rojník během svých dlouholetých angažmá ve Francii potkával špičkové ragbisty z elitních zemích. „Ale tohle bude zážitek, za Barbarians hrají jen ti nejlepší,“ upozornil.

Češi nemají šanci uhrát těsný výsledek. Když se před jedenácti lety národní mužstvo utkalo s Waratahs, což je elitní australský klub, podlehlo 3:94. Podobné skóre se očekává i nyní. I když...

„Když jsem v minulosti hrál proti menším ragbyovým zemím, vždy z nich byla cítit vášeň pro hru. Bude to zábava. Do zápasů za Barbarians jde člověk uvolněný a užívá si ragby,“ zdůraznil dvaatřicetiletý Franks

Ten oba světové tituly získal i s bratrem Owenem. Ten je o necelé čtyři roky mladší a dál reprezentuje All Blacks.

Novozélanďané, Australané, Jihoafričané, kteří dorazili do Česka, jsou ryzí profesionálové. Jejich soupeři až na výjimky hrají ragby na amatérské úrovni. Fyzická síla, rychlost, tvrdost, šikovnost s míčem, technika, v tom všem je obrovský rozdíl.

„Spláchnou nás, zadupou nás, ale nedá se netěšit,“ stojí na plakátech a pozvánkách.

„Ale taky jsou to jenom lidi. Ano, mohou dělat ragby na nejvyšší úrovni, trénovat i třikrát denně, ale když je složíte, tak taky spadnou na zem,“ poznamenal Voves s úsměvem.

„Myslím si, že to zvládneme. I my se chceme předvést, je to přece jen velký zážitek. Na reprezentační úrovni se s takovými hráči nepotkáte.“

V listopadu se v Evropě hrají tzv. Test matches, kdy na starý kontinent cestují mužstva z jižní hemisféry.

Například Nový Zéland, slavní All Blacks, o víkendu utkali s Irskem a překvapivě padli 40:29. S Iry hrají za dva týdny odvetu, mezitím se střetnou s Itálií a na závěr turné nastoupí proti Francii.

Zápas ragby na stadionu Deodoro v Riu. Francie proti Španělsku.
Zápas ragby, USA proti Španělsku na olympiádě v Riu.

Austrálie vyhrála ve Walesu, o víkendu nastoupí ve Skotsku, pak se dvakrát představí ve Francii a nakonec v Anglii.

Jižní Afrika remizovala v sobotu v londýnském Wembley právě s Barbarians (31:31), následně hraje v Anglii, v Itálii a ve Walesu.

V Evropě se představí i další špičkové reprezentace jako Argentina, Samoa, Fidži, Tonga. Souboj v Praze proti ostatním má tak trochu nádech exoticky.

Poté se Barbarians už o víkendu představí v Belfastu proti Fidži.

Mohlo by vás zajímat