Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štístko Williams si natrhl Achilovku a ragbisté Nového Zélandu skončí bez medaile

Sport

  7:50
RIO DE JANEIRO - Kde se objevil, tam ragbisté Nového Zélandu vyhrávali. Jednatřicetiletý Sonny Bill Williams platí pro svoji reprezentaci za podobné „Štístko“ jako kdysi fotbalista Vladimír Šmicer pro Slavii. A potvrdilo se to také na olympijských hrách v Riu.

Sonny Bill Williams v Riu. foto: Reuters

Ragby – byť v dynamičtější sedmičkové formě – se vrátilo na olympijské hry po 92 letech a hráči Nového Zélandu měli před sebou jasný úkol: VYHRÁT.

Pomoci jim v tom měl i hvězdný Sonny Bill Williams. Jenže největší hvězda výběru „All Blacks“ strávila na olympijském pažitu pouhých devět minut v úvodním souboji s Japonskem. Poté musel ze zápasu i celého turnaje odstoupit. Důvod? Natržená Achilovka levé nohy.

„Padl jsem k zemi, ale nepohrál jsem! Pojďme All Blacks, my vždycky zvítězíme,“ napsal posléze na sociální sítě dvojnásobný mistr světa v ragby, Rugby League a Super Rugby, který v letech 2009 až 2015 koketoval také s profesionálním boxem, když se stal po výhře na jihoafrickou legendou Franse Bothou dokonce Mezinárodním šampionem WBA v těžké váze.

Na jeho parťáky ale jako kdyby zranění dolehlo více, než si všichni chtěli připustit. Bez svého „Štístka“ prohrál Nový Zéland s Japonci senzačně 12-14. „Je to neuvěřitelné, porazit největší favority turnaje, jsem z toho stále v šoku. Nyní je jasné, že nás budou brát ostatní již vážně,“ nevěřili triumfu ani samotní hráči ze země vycházejícího slunce. Konkrétně pak Lomano Lemeki, lídr japonského celku narozený v novozélandském Aucklandu.

„All Blacks“ následně sice porazili Keňu 28-5, ale když prohráli s Velkou Británií 19-21 (0-21 po poločase), dostali se do čtvrtfinále turnaje jen díky tomu, že měli o jediný gól lepší skóre než další pětibodový celek na třetím místě základních skupin – USA (59-40 ku 59-41).

V boji o nejlepší čtyřku tak narazili Novozélanďané na spolufavority z Fidži. Po první půli to sice vypadalo na nakopnutí „mašiny na vítězství“ v černém, jenže soupeř dokázal po změně stran skóre otočit z 5-7 na konečných 12-7.

Holt, bez „Štístka“ Williamse to nejde ani takovým bourákům, jako obávaným „All Blacks“. Mimochodem, hráčům Fidži se postaví ve čtvrtečním večerním semifinále právě Japonci, kteří dokázali ve čtvrtfinále otočit na 12-7 dokonce poločasový výsledek 0-7.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat