Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Celý Kazachstán bude dnes pít.‘ Outsider z posledního místa doplaval pro zlato

Sport

  12:21
RIO DE JANEIRO/PRAHA - O největší překvapení dosavadního plaveckého programu v Riu de Janeiro se v noci na čtvrtek postaral Dmitrij Balandin z Kazachstánu v závodě na 200 metrů prsa. Jednadvacetiletý rodák z Almaty proklouzl do finále jako poslední, startoval v nevýhodné osmé dráze, přesto v cíli dohmátl ze všech nejdříve a pro svou zemi vybojoval první plaveckou medaili v historii.

Kazach Dmitrij Balandin se raduje z triumfu na plavecké trati 200m prsa. foto: Reuters

Sám tomu nemohl uvěřit. „Teď po mně žádnou reakci nechtějte. Budu potřebovat nejmíň týden, než mi to dojde. Ale jsem rád, že jsem to udělal pro svou zemi. Celý Kazachstán dnes bude pít,“ řekl nečekaný vítěz.

V Riu de Janeiro s ním nikdo nepočítal. Největším úspěchem pro bezmála dvoumetrového plavce bylo zlato ze Světové univerziády, v letošních tabulkách figuroval až na dvanáctém místě. Už postup do finále byl úspěchem a podle papírových předpokladů měl skončit poslední, stejně jako o pár dnů dřív na poloviční trati. Jenže Balandin se zlepšil o víc než dvě sekundy a vyhrál.

Z krajní dráhy, kterou plavci nemají rádi, udělal pro sebe výhodu. „Není odtud vidět, jak jsou na tom ostatní. Tak jsem si mohl plavat podle svého, místo abych honil něčí stín,“ vysvětlil Balandin.

Dmitrij Balandin se zlatou olympijskou medailí.
Kazach Dmitrij Balandin přijímá gratulaci od Antona Čupkova. Rus skončil třetí.

Taktiku prý před startem probíral s dalším outsiderem Antonem Čupkovem z Ruska, který plaval v sedmé dráze. „Říkal jsem mu žertem, že se ho budu držet a on ať hlídá ty ostatní.“ Pokud to opravdu byla taktika, vyšla skvěle. Čupkov získal bronz.

Kazachstán dosud sbíral medaile hlavně ve vzpírání, boxu a zápase, jednou z mála výjimek byl Alexander Vinokurov, který vyhrál v Londýně silniční závod cyklistů. Balandin věří, že jeho úspěch přitáhne doma větší zájem k plavání. Že na příštích hrách bude víc plavců než tři, kteří se kvalifikovali do Ria, a že jeho medaile nezůstane jen ojedinělou epizodou.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat