Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

‚Celý Kazachstán bude dnes pít.‘ Outsider z posledního místa doplaval pro zlato

Sport

  12:21
RIO DE JANEIRO/PRAHA - O největší překvapení dosavadního plaveckého programu v Riu de Janeiro se v noci na čtvrtek postaral Dmitrij Balandin z Kazachstánu v závodě na 200 metrů prsa. Jednadvacetiletý rodák z Almaty proklouzl do finále jako poslední, startoval v nevýhodné osmé dráze, přesto v cíli dohmátl ze všech nejdříve a pro svou zemi vybojoval první plaveckou medaili v historii.

Kazach Dmitrij Balandin se raduje z triumfu na plavecké trati 200m prsa. foto: Reuters

Sám tomu nemohl uvěřit. „Teď po mně žádnou reakci nechtějte. Budu potřebovat nejmíň týden, než mi to dojde. Ale jsem rád, že jsem to udělal pro svou zemi. Celý Kazachstán dnes bude pít,“ řekl nečekaný vítěz.

V Riu de Janeiro s ním nikdo nepočítal. Největším úspěchem pro bezmála dvoumetrového plavce bylo zlato ze Světové univerziády, v letošních tabulkách figuroval až na dvanáctém místě. Už postup do finále byl úspěchem a podle papírových předpokladů měl skončit poslední, stejně jako o pár dnů dřív na poloviční trati. Jenže Balandin se zlepšil o víc než dvě sekundy a vyhrál.

Z krajní dráhy, kterou plavci nemají rádi, udělal pro sebe výhodu. „Není odtud vidět, jak jsou na tom ostatní. Tak jsem si mohl plavat podle svého, místo abych honil něčí stín,“ vysvětlil Balandin.

Dmitrij Balandin se zlatou olympijskou medailí.
Kazach Dmitrij Balandin přijímá gratulaci od Antona Čupkova. Rus skončil třetí.

Taktiku prý před startem probíral s dalším outsiderem Antonem Čupkovem z Ruska, který plaval v sedmé dráze. „Říkal jsem mu žertem, že se ho budu držet a on ať hlídá ty ostatní.“ Pokud to opravdu byla taktika, vyšla skvěle. Čupkov získal bronz.

Kazachstán dosud sbíral medaile hlavně ve vzpírání, boxu a zápase, jednou z mála výjimek byl Alexander Vinokurov, který vyhrál v Londýně silniční závod cyklistů. Balandin věří, že jeho úspěch přitáhne doma větší zájem k plavání. Že na příštích hrách bude víc plavců než tři, kteří se kvalifikovali do Ria, a že jeho medaile nezůstane jen ojedinělou epizodou.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.