Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špičkové ragby na místě, které není sexy. To vše kvůli fotbalovému Euru

Sport

  8:00
PRAHA - Večer to vypukne. Na trávníku se do sebe zaklesne třicet obrů, kteří si to rozdají o francouzský ragbyový titul. Ovšem nikoliv na Stade de France vPaříži jako obvykle, ale na katalánském Camp Nou.

Toulon (ve světlém) a Racing 92 (červené dresy) čeká letos už čtvrté měření sil, zatím jsou na tom lépe v poměru 2-1 hráči Racing 92. foto: Reprofoto

Kdo má rád symboliku, toho složení finálového souboje jedné ze dvou nejkvalitnějších evropských ragbyových lig nepřekvapí.

Toulonnais alias Toulon je nejúspěšnějším klubem této soutěže, ve fotbalovém chrámu v Barceloně budou usilovat o jubilejní dvacátý titul historie.

V hledišti budou také Češi

Na Camp Nou se kromě francouzských příznivců chystá i čtyřiadvacet ragbyových fanoušků z Česka, vesměs jde o bývalé i současné hráče extraligových Říčan. Parta, která si říká Sportovně společenský club cestovatelů (SSCC).

„V poslední letech jsme tak dvakrát třikrát do roka cestovali na velké ragbyové zápasy do Anglie, Walesu, do Skotska i do Francie. Na podzim se chystáme do Irska. A když jsme se dozvěděli, že finále francouzské ligy bude v Barceloně, nebylo co řešit,“ říká Martin Plíhal.

Minulý víkend během semifinále drželi palce právě pařížskému Racingu 92 a Toulounu, aby v akci viděli hvězdy světového ragby. Novozélanďany Cartera, Rocoka, Nonua, Jihoafričana Habanu, Giteaua z Austrálie, Velšana Halfpennyho, Argentince Lobbeho či Gruzínce Gorgodzeho.

„Hlavně semifinále Racingu s Clermontem byly nervy. V prodloužení Clermont vedl už o šest bodů, ale nakonec dvě minuty před koncem to otočili. Samozřejmě Carter, když proměnil konverzi,“ připoměl hlavní organizátor zájezdu a předseda SSCC Michal Šedivý.

Pro kamarády přes internet sehnal vstupenky, objednal letenky a ubytování na dva dny a v pátek ráno ze Říčan všichni vyrážejí. „Máme společnou snídani v restauraci, pak pro nás přijede autobus a odveze na letiště. V Barceloně se ubytujeme, posedíme, půjdeme na zápas. V sobotu je volný den, někdo půjde po památkách, jiní na pláž. V neděli se vracíme,“ poznamenal Plíhal. (Miloslav Novák)

Racing 92 se letos probil až do finále ragbyové Ligy mistrů, když ve čtvrtfinále porazil právě Toulon, a platí za jeden z nejstarších klubů na kontinentu vůbec. Navíc oba týmy otevíraly 21. srpna celý letošní ročník nejvyšší francouzské soutěže, označované Top 14. Také ten vyhrál Racing 92, březnovou odvetu pak o jediný bod hráči Toulonu.

Dá se tak očekávat pořádně ostrá bitva. Racing 92, který je prvním francouzským mistrem z roku 1892, čeká na šestý titul už šestadvacet let (a první pod tímto názvem) a rozhodně nebude chtít podruhé v sezoně skončit těsně pod vrcholem. Toulon může naopak večer vybojovat šestou domácí trofej za posledních patnáct let.

Více než samotný souboj se ale řeší místo konání. O tom bylo rozhodnuto už před téměř dvěma lety. A už tehdy se příliš nesetkalo s pochopením. „Nepřijde mi to moc sexy, hrát finále naší ligy ve Španělsku. Je to ostuda,“ řekl tehdy hráč Toulonu Florian Fritz. Ne příliš „sexy“ souboj pro něj přitom bude číslem 300 v klubové kariéře.

Rodák z Venezuely hájící francouzské barvy Serge Blanco přidal: „Jasně, může to mít jisté ekonomické výhody, ale to je tak asi všechno. Nepochopím, že se finále naší ligy nehraje ve Francii.“

Oba narážejí na fakt, že místo konání bylo přesunuto do Španělska proto, že na tradičním finálovém místě Stade de France se hraje hned 27. června osmifinále fotbalového Eura a pořadatelé se báli především o kvalitu trávníku.

Druhým faktorem byla zmíněná ekonomika. Na Camp Nou by mohl padnout rekord v návštěvnosti v rámci evropských klubových soutěží. Ten drží loňský zápas anglické ligy mezi Saracens a Harlequins z londýnského Wembley, kam přišlo 84 068 diváků. Katalánský obr pojme až 98 tisíc fanoušků.

Otázkou je, zda bude kapacita stadionu naplněna. Ještě ve čtvrtek odpoledne bylo možné sehnat tisíce lístků oficiální cestou. A to dokonce i ty nejdražší v hodnotě téměř 11 tisíc korun.