8. června 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kdepak hokej, Češi jsou tenisový národ! Tři hráčky míří na Turnaj mistryň

Tenis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenis | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) Prásk! 196 km/h. Ááá. Bum! 202­km/h. Óóó! Ženský tenis setrvává v éře Sereny Williamsové. A zřejmě se v nejbližší době nic moc nezmění. Žádná z žen prostě neudeří do míčku takovou brutální silou. Žádná z žen neoplývá tolika drahocennými zkušenostmi a ocelovou sebedůvěrou.

Potvrdilo se to v sobotním finále Roland Garros, kde 33letá veteránka zdolala Lucii Šafářovou. Ta se vzpírala, vedla ve třetím setu 2:0, jenže pak zasáhla „vyšší moc“.

„Serena je prostě jiná liga,“ uznala Šafářová, která předtím vyřadila ranařky Lisickou, Šarapovovou, Muguruzaovou a Ivanovičovou.

A právě ona svým antukovým tažením do finále potvrdila ještě jednu skutečnost, jež se nyní na okruhu WTA zvýrazňuje. Češky útočí.

V pondělním žebříčku se poprvé od října 1989 objeví dvě české hráčky v­ Top 10. Petra Kvitová se posunula na druhé místo, Šafářová se po životním průlomu vyšvihla ze třináctého na sedmé.

Na turnaji došla do finále dvouhry i čtyřhry, přesto v sobě ještě Lucie...
Petra Kvitová v osmifinále Roland Garros.

Naposledy byly v elitní desítce společně před 26 lety Helena Suková (8.) a Jana Novotná (10.). Ještě pozoruhodnější pohled je na pořadí vycházející z výsledků v roce 2015: 5.­ Šafářová, 6. Kvitová, 7. Karolína Plíšková.

Nyní by tedy na Turnaj mistryň do Singapuru postupovaly všechny tři. A to se blíží travnatá část sezony, v ­níž se Češkám obvykle daří a­ na kterou se většina z nich těší. Na loňském Wimbledonu postoupily čtyři z nich do osmifinále (Kvitová, Šafářová, Strýcová a Smitková).

Ve stovce se zabydlují také mladice Siniaková a Allertová. Po určité krizi ožívá též druhé z dvojčat, Kristýna Plíšková. Rozjela se Hradecká.

A když jsme u těch žebříčků, ještě rychlé zastavení v juniorské kategorii. V ní je od května světovou jedničkou Markéta Vondroušová, jíž až koncem měsíce bude šestnáct.

Zatímco mužský tenis v českých zemích začíná povážlivě strádat a­ talenty se vyskytují vzácně, dámy s­ raketou jen hýří úspěchy. „Jsme tenisový národ,“ říká fedcupový kapitán Petr Pála. Jeho tým letos počtvrté za posledních pět let postoupil do finále. „Zatímco spousta kluků se dává na fotbal nebo na hokej, pro holky často bývá první volbou tenis.“

Vyloženě zlatá doba pro Kvitovou a spol. asi nenastane, dokud mladší ze sester Williamsových neochabne její muskulatura, dokud jí vydrží zdraví a touha ničit nebohé sokyně bezkonkurenční palbou. Vždyť se v­roce 2015 smí holedbat bilancí 32-1 a ovládla oba grandslamy.

Nicméně jedinou porážku utrpěla právě od Češky (od Kvitové v Madridu), což zapadá do vývoje sezony. V Paříži se zastavil vzestup Karolíny Plíškové, znavené nabitým programem. A také Kvitová tady mohla dojít dál. Jenže na rychlém zeleném povrchu by obě měly pookřát.

A zpomalit na něm nehodlá ani Šafářová. Na antuce ve francouzském hlavním městě sbírala body, skvělá vítězství i zkušenosti. „Co tu Lucka dokázala, jídodá hodně energie do dalších zápasů,“ řekla Novotná.

„Lucy tu zvládla těžké koncovky, s nimiž dřív měla potíže. Posunula si své hranice,“ tvrdí trenér Rob Steckley. Také on, ač Kanaďan, notně přispěl k mohutné české tenisové vlně.