3. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kdo byl první na vrcholu? Mount Everest skrývá tajemství již 90 let

Kdo byl první na vrcholu Mount Everestu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo byl první na vrcholu Mount Everestu? | foto: Archiv LN

PRAHA O nejvyšší hoře světa Mount Everestu se ví snad všechno. Tedy přesněji – téměř všechno. Třeba také to, že z jejího vrcholu se dostal nejrychleji do bezpečí Francouz Jean-Marc Boivin za 11 minut na paraglidu. Jenže nejdůležitější otázka – kdo vylezl jako první na vrchol – zůstává dodnes zahalena do nejistoty. Stalo se tak v roce 1953, anebo už dávno předtím, před 90 lety? Tehdy se pustili do bitvy s přírodou George Mallory s Andrewem Irvinem.

Oficiální se uvádí, že prvními muži, kteří si na vršku Mount Everestu podali ruce, byli 29. května 1953 Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. Jenže v myslích mnoha historiků a milovníků horolezectví zůstává stále špetka pochybností, jestli náhodou těmi průkopníky nebyli Angličané George Mallory s Andrewem Irvinem.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Naposledy byli spatřeni živí takřka na den přesně před 90 lety ve výšce kolem 8600 metrů. Pak už jejich dodnes nevysvětlený osud schovala opona mlhy, která cestu na vrchol možná už navěky zahalila do tajemna a mnoha nezodpovězených a nevyjasněných otázek.

První pokus o zlezení Mount Everestu podnikla v roce 1921 britská expedice vedená C. K. Howardem-Burym. Konečnou se ale pro ni stalo severní sedlo ve výšce 6990 metrů.

O rok později pokoušeli štěstí opět z tibetské strany znovu Britové. Vedl je C. G. Bruce, ale jejich snažení skončilo ve výšce 8225 metrů. Při sestupu pak výpravu potkalo neštěstí, když lavina pohřbila sedm šerpů.

Také napotřetí k Everestu zamířili Britové. V roce 1924. Tedy po dvouleté pauze, neboť se prý musely důkladně zanalyzovat zkušenosti z předchozích let.