Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Kdo ovládne letošní anketu Atlet roku? Ve finále je tyčkař Duplantis a vytrvalec Cheptegei

Armand Duplantis skončil v Římě světový rekord v tyčce foto: Reuters

Monte Carlo - Světoví rekordmani tyčkař Armand Duplantis a vytrvalec Joshua Cheptegei jsou ve finálové pětici ankety Atlet roku. Mezi nejlepší se v tradiční anketě mezinárodní federace dostali také překážkář Karsten Warholm, koulař Ryan Crouser a oštěpař Johannes Vetter.
  12:31

Duplantis a Cheptegei jsou největšími favority na ocenění v sezoně výrazně poznamenané pandemií koronaviru. Oba navzdory výrazně omezeným možnostem přepisovali atletickou historii.

Švédský tyčkař Duplantis v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 centimetrů, čímž sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil.

Ugandský vytrvalec Cheptegei nejdříve v únoru překonal světový rekord na silniční pětce a pak v létě na dráze připravil legendárního Kenenisu Bekeleho o historická maxima na 5000 a 10.000 metrů. Při půlmaratonském debutu v říjnu obsadil čtvrté místo na mistrovství světa.

Na devět setin se světovému rekordu na 400 metrů překážek přiblížil Nor Warholm. Dvojnásobný mistr světa celou sezonu neprohrál a stlačil vlastní evropský rekord na 46,87 sekundy.

Druhým nejdelším hodem historie se blýskl Němec Vetter, který výkonem 97,76 metru zůstal jen 72 centimetrů za letitým světovým rekordem Jana Železného. Američan Crouser se zařadil na dělené třetí místo historických tabulek vrhem dlouhým 22,91 metru.

Letošní vyhlášení Atletů roku a dalších oceněných se kvůli koronavirové pandemii uskuteční jen virtuálně v sobotu 5. prosince.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat