Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo zapálí olympijský oheň? Prezident Putin, nebo někdo jiný?

Sport

  11:06
SOČI (Od našeho zpravodaje) - Kdo v pátek zapálí oheň XXII. zimních olympijských her? Jak se to stane? A čím ještě ohromí slavnostní zahájení? Můžeme jen spekulovat. Dmitrij Černyšenko, šéf organizačního výboru, by dost možná řekl: My nesmíme ani naznačovat.

Vladimir Putin foto: Reuters

Chodím kolem Olympijského stadionu Fišt a marně se dobývám dovnitř. "Kde je vstup pro média?" "Dalšij vchod." Dobře, dojdu k němu. "Tudy už mohu dovnitř?" "Nět, vam nádo idtí drugim."

Teprve u pátého vchodu dostávám navrch otázku: "U vas specijálnaja bumážka?" Ne, takovou nemám. A ani ji nedostanu. Abych nemohl poodkrýt státní tajemství.

V pátek, ve 20.14, se na tomto stadionu pro 40 tisíc diváků spustí slavnostní zahájení her v Soči. Teď burácí uvnitř patetická hudba, chvílemi doprovázená mohutným, nahraným potleskem. Další z mnoha testů.

Co se asi odehrává pod zataženou střechou? A co skrývá obří přístavba s mohutnými vraty, kolem níž se prohánějí americké hokejistky na kolech?

Štafeta s olympijským ohněm ve středu dorazila do Soči, po rekordní pouti dlouhé 65 tisíc kilometrů. Už její cesta probíhala velkolepě. Navštívila severní pól i Mezinárodní vesmírnou stanici. Vystoupala na Elbrus, ponořila se do Bajkalu, nejhlubšího jezera světa.

Podobně impozantní má být zahájení her. Spíš než v londýnském duchu, kdy si Britové dělali legraci i sami ze sebe, v tom pekingském, monumentálním. Anebo ne? James Fielden, jeden z aktérů neúplné generálky, navzdory slibu mlčení na portálu Twitter psal: "Připadal jsem si jako v nočním klubu."

Anketa

Kdo při slavnostním zahájení her zapálí olympijský oheň?

Vladislav Treťjak 11
Vladimir Putin 54
Alina Kabajevová 12
Raisa Smetaninová 5
Někdo jiný 24

Ústřední píseň her My Day zazpívá 17letá Danielle Bradberyová, vítězka americké soutěže Hlas. Ovšem další titulní role připadnou ruským primabalerínám, hudebníkům či cirkusovým umělcům. Na ploše vyroste 15 budov a 6 mostů, po nichž přejede 6 lokomotiv. Program oslaví impérium Petra Velikého i triumfy "nového Ruska" posledních 20 let.

A dál? Psst.

Kdo zapálí oheň? Tato informace je tradičně TOP SECRET.

Mohl by to být legendární hokejový brankář Vladislav Treťjak. Nebo nejúspěšnější sběratelka medailí v historii zimních her, lyžařka Raisa Smetaninová.

Ale proč nemířit ještě výš?

Favoritem sázkových kanceláří se minulý týden stal první muž národa, Vladimir Putin. Ještě nikdy hlava státu oheň nezapálila. Proč by nemohl být on první?

Prezident spekulace odmítl: "Odpovědnost vybrat nejlepší osobu náleží organizačnímu výboru. Vměšovat se nebudu." Ani nemusí, už jeho přání bývá v Rusku rozkazem. Přesto namítl: "Máme pro tu roli řadu vynikajících sportovců známých po celém světě."

Takřka vzápětí se vynořilo jiné jméno: Alina Kabajevová, olympijská vítězka v moderní gymnastice z Atén 2004 – a Putinova (byť neoficiální) milenka.

"To jsou jen fámy na internetu," reagoval. Skutečně? Do páteční noci snad. Potom oheň bude zapálen. Kým asi?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!