28. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Plivnutí do dlaně či sprosté nadávky aneb Když tenistům chybí respekt

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová na Australian Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová na Australian Open. | foto: Reuters

PAŘÍŽ (Od našeho zpravodaje) Tenistka Strýcová se jednoho rána probudila v Tokiu a nestíhala počítat zprávy v telefonu i na internetu. Valily se na ni pochvaly za to, že dala lekci jedné nevychované slečně.

Má to být projev určitého usmíření. Uzavření tenisové bitvy. Rozlučka. Blahopřání vítězi, uznání porážky.

Jenže Polák Janowicz se při obřadu u sítě s Francouzem Hamouem na Roland Garros málem porval. Chytili se rukama a cloumali sebou. Vypadalo to spíš jako soupeření v páce či prapodivná přetahovaná.

„Říká se pardon!“ štěkl Polák na soka. Oběma z očí sršely blesky. Scházelo jen to, aby s raketami začali šermovat. Za starých časů by jeden druhému hodil rukavici a záhy by se v nedalekém Bouloňském lesíku sešli na jiném druhu souboje.

Vyhecované řeže na kurtech leckdy nekončí využitým mečbolem. Janowicze štvalo, že do něj Hamou napálil return, byť Polákovo podání padlo do autu. A ještě se neomluvil. „Mohl uhnout,“ opáčil Francouz.

Bílá páska se po poslední výměně stala svědkem všelijakých scének, v nichž se i čeští daviscupoví hrdinové objevili v nelichotivých rolích.

Tomáš Berdych v Melbourne 2012 odmítl přijmout gratulaci pokořeného Španěla Almagra, neb jej předtím úmyslně trefil u sítě.

Radek Štěpánek o pár měsíců později nestiskl pravici Tipsarevičovi po prohře v Davis Cupu. Srb tvrdil, že mu podal jen prostředník a gesto doprovodil sprostou nadávkou.

Jako král nezdvořáků proslul Rakušan Köllerer, jenž se v šatně popral s Italem Luzzim poté, co si před potřesením rukou plivl do dlaně.

Často se ve sportovci vaří emoce, když kráčí vstříc rivalovi, s nímž předtím hodiny zápolil. V utkání musel snést nějakou křivdu nebo prostě jen strávit palčivé vyřazení.

„Kolikrát se mi vůbec nechce, ale tradice se mají dodržovat,“ tvrdí Barbora Strýcová, sama dosti divoké stvoření. „A tak vždycky podám ruku a podívám se do očí.“

Loni obletělo svět video se školením, které poskytla Ukrajince Svitolinové v Tokiu, jíž podlehla 4:6, 1:6.

Slečinka u sítě nezúčastněně zvedla paži a s odvrácenou hlavou mířila pryč. To Strýcovou dopálilo. Pevně ji čapla za ruku, přitáhla ji, zatřásla s ní a pravila: „Tak se to dělá!“

„Co předvedla, nebyla ani leklá ryba,“ říká. „Připadalo mi to trapné. Jsem zvědavá, jak to bude vypadat, až se příště potkáme.“

Druhý den nestačila zírat, jaký poprask svou lekcí způsobila. Fanoušci i odborníci byli na její straně.

„Mně se to taky líbilo,“ přikyvuje její krajanka Lucie Šafářová. Ta se i po mnoha trpkých výsledcích dokáže zasmát.

„Měly bychom k sobě mít úctu. Taky jsem měla vztek, když si jedna soupeřka pořád brala nějaké pauzy. Chovala se nefér. Přesto jsem jí pogratulovala.“

Podání pravice ke sportu patří odjakživa.

I v jiných situacích. Proto kdekoho dráždí Kanaďanka Bouchardová, jež při pózování před Fed Cupem tento obřad bojkotuje.

„Hrůza,“ říká Strýcová. „Co si osobě myslí? Měla by ukázat pokoru. Pravidla platí pro všechny.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!