Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kladivář Melich ignoruje otázky na medaili: Na to nebudu odpovídat

Sport

  11:00
MOSKVA - Sotva přišel kladivář Lukáš Melich po úspěšné kvalifikaci na mistrovství světa v atletice v Moskvě mezi novináře, hned rezolutně prohlásil, že na otázky o medaili neodpovídá.

Český kladivář Lukáš Melich foto: Reuters

Nechce šanci na životní úspěch zakřiknout, ale hlavně se chce plně soustředit na pondělní finále, v němž má česká atletika možnost získat první velkou kladivářskou medaili na vrcholné světové akci. Dosud jedinou medaili (bronz) vybojoval v roce 1950 na mistrovství Evropy v Bruselu Jiří Dadák. Melich dlouhé roky patřil ke světové špičce, ale až do loňské olympiády v Londýně, kde skončil šestý, vždy vypadl v kvalifikaci hlavně kvůli nestále psychice.

K TÉMATU

Ale letos, ve 32 letech, má obrovskou šanci. "Kvalifikace nic neřeší, to hlavní přijde ve finále. Pak se uvidí, jestli se budeme o té medaili bavit," prohlásil. Kdyby nepostoupil, bylo by to velké zklamání. Melich je v letošních tabulkách na čtvrtém místě, ale hlavně - v každém závodu atakuje elitní hranici 80 metrů a jeho forma je nebývale stabilní. Už v rozhazování lehce trefil hranici limitu 77 metrů, pak ji už v soutěži přehodil o 1,52 metru.

"Jestli někdo nějakou medaili chce, ať si na ten plac jde sám"

"Úspěšná kvalifikace, ale to je všechno. V pondělí to bude nanovo. Víc se k tomu asi říct nedá," uvedl. Moc dobře ví, že je skvěle připraven. Limit hravě přehodil i nepovedeným pokusem. "Byl lehce, ale rozhodně to nebyl ideální hod. Když se mi nějaký povede, nemusí to být v pondělí špatné," věřil. "Jen je trochu nebezpečná levá výseč, prý to tam někdo poslal na dráhu," řekl. Že by ale zaskočil soupeře, to si nemyslí. "Známe se a každý zná moje výkony," prohlásil.

Když před ním někdo začne hovořit o medaili, jako by si kladivář dal špunty od uší. Je to i důsledek roční práce psycholožky. "Jestli někdo nějakou medaili chce, ať si na ten plac jde sám. Každý má tu šanci. Někdo o medailích povídá, já ne," pravil. Ale když řeči o medaili náhodou zaslechne, neštve ho to. "Jen jsem se rozhodl, že na to nebudu odpovídat," podotkl. Přesto naznačí: "Nikdo sem nejede proto, aby prohrál. Vyhrát mistrovství světa chce přeci každý."

Český kladivář Lukáš Melich

K cennému kovu prý ale bude nutné přehodit 80 metrů, což se jemu povedlo letos třikrát. Chce to zopakovat, ale mluvit o tom nebude, uzavře se do sebe. "Musím se pořádně soustředit a nekoukat, co kde lítá," řekl. Po sobotním ideálním dnu půjde na pokoj, nají se, protože pořádně neobědval, v neděli ho čeká lehké rozcvičení v posilovně a odpočinek. "Zatím vychází všechno, jak má, takže se nebojím ničeho," pochvaloval si svěřenec Dušana Krále. "Jen by mohli mít trošku lepší činky. Vypadá to, jako když to byli koupit v hračkářství," usmál se.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat