Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zraněná Knapková: Slzy z bolesti se změnily ve zlato

Sport

  17:05
LONDÝN - Takový závod olympijská regata dlouho nepamatuje. Mirka Knapková sužovaná bolestí z natrženého mezižeberního svalu deklasovala celý svět. Přitom to po rozjížďkách vypadalo, že z dějistě her odjede zklamaná.

Skifařka Miroslava Knapková vybojovala zlatou medaili foto: ČTK

“Začalo to strašně bolet. Jela jsem ne vyšetření a tam mi zjistili, co mi je," líčila po finále se zlatou olympijskou medailí na krku. Diagnóza po magnetické rezonanci byla pro veslaře hodně kritická.

Mistryně světa si zranění přivezla ještě z Prahy. Poslední měsíc měla v oblasti žeber bolesti. V Londýně se ale vše ještě zhoršilo. Před čtvrtfinále tak nastalo velké rozhodování.

"Má natržený sval a dost velký edém v té oblasti. Deset minut jsme se rozhdovali, že do čtvrtfinále nenastoupí," vzpomínal už se zlatým úsměvem fyzioterapeut Pavel Kolář.

Trenér Tomáš Kacovský byl pro odhlášení, Knapková ale chtěla jet. "Dvě hodiny před startem se šla ráno rozjezdit a řekla, že to nejde. Přijela v slzách a říkala, že nenastoupí. Pak jsme to ale v klidu probrali a řekli si, že nemá co ztratit," popisuje uznávaný odborník. O trablích jeho svěřenkyně svět v té době ještě nic netušil.

Ve veslařské výpravě byla tou dobou cítit obrovská nervozita. Právě na startu závodu, při prvních tempech, mohla Knapkovou bolest kdykoliv zlomit. “Zatejpovali mi to, dostala jsem nějaké prášky proti bolesti a jela jsem," vypráví s úlevou olympijská šampionka. Čtvrtfinále nakonec vyhrála. Hrozba odstoupení nad ní však visela dál.

Po čtvrtvinále však dominovala i v semifinále, když jasně porazila i velké spolufavoritky - legendární Bělorsuku Jekatěrinu Karstenovou a letošní skifařskou kometu Kim Crowovou z Austrálie, která v Londýně na dvojskifu vybojovala stříbro.

ČTĚTE TAKÉ:

Tým se pak ještě víc snažil její problémy tajit či bagatelizovat. Nechtěl pomáhat soupeřkám. “Nechtěla jsem, aby to věděly. O Karstenové jsem navíc věděla, že má zloměná žebra, tak jsem si trošičku víc věřila," vysvětlila Knapková strategii. Na finále si ale musela vzít utišující léky.

Docent Kolář ani trenér Tomáš Kacovský se přesto na její finalový start naživo raději ani nekoukali. Klidně se totiž mohlo stát, že udělá dva záběry a závod pro ní skončí. "Nemohl jsem se na to dívat. Byli jsme v jídelně," přiznal Kolář.

FOTOGALERIE:

Knapková se ale ve finále brzy dostala do vedení. A pak už jen ujížděla a ujížděla soupeřkám. Po patnácti set metrech už měla více než sedmi vteřinový náskok. Možná i proto, že kvůli zranění trochu změnila techniku a také se tak nesoustředila na tlak kolem sebe.

I když začala v posledních metrech tuhnout, věděla, že ji zlato nikdo nevzeme. V cíli mohla zvednout vítězně ruce nad hlavu. Stala se první olympijskou šampionkou od dob legendárního Václava Kozáka, který na skifu vyhrál v roce 1960.

"Je vidět, že fakt všechno zlé, je pro něco dobré. Všichni mi říkají, jak pěkně teď jezdím," usmívala se zlatem na krku dosud největší česká hrdinka londýnských her. Ta, která měla být už dávno doma.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...