Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Komentátor Richtr: Češi za F1 platit nebudou, berou to jako urážku na cti

Tomáš Richtr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Richtr. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Sedm let komentuje formuli 1 na Nově, i proto už dobře poznal českého diváka. K tomu detailně sleduje vysílání F1 v Anglii, Německu... Takže je Tomáš Richtr tím povolaným, který může zodpovědět, jestli budou Češi ochotni za závody F1 od příští sezony platit. Na Nově totiž přenosy končí a stěhují se na placené kanály Sport 1 a 2.

"Jsem velký pesimista, protože zvlášť v Česku je velká averze ke všemu placenému," říká Richtr a tipuje, že sledovat ze současného průměru 600-800 tisíc diváků klesne na 50 až 80 tisíc.

Jste překvapený, že F1 bude od roku 2015 na placené televizi?
Ano. Hlavně mě zajímá, jak to bude financované, protože sledovanost na takovém kanálu klesne k pěti až deseti procentům té současné. Takže přemýšlím, jak to ta televize udělá, aby na tom neprodělala.

Takže jaká bude podle vás sledovanost?
Na placeném kanálu to bude v první fázi 50 až 80 tisíc lidí. Víte, většina lidí, která F1 sledovala, se dívala, protože to šlo na jednom ze tří hlavních kanálů. Prostě v neděli řekla: Hele, formule 1. Není to tak, že by se na vysílání klepala. Těch tvrdých a věrných fanoušků je málo, stovky tisíc jsou "náhodní kolemjdoucí". Share (podíl vysílání) byl v neděli odpoledne okolo 40 procent, což je vysoké číslo, proto byli inzerenti schopni kupovat reklamu ve velkém a platili za ni miliony. Sport 1 takový share ani sledovanost mít nebude, proto jsem zvědavý, jak to dožene.

Umíte si představit, že lidi si speciálně kvůli formuli pořídí Sport 1?
Jsem velký pesimista, protože obzvlášť v Česku je velká averze ke všemu placenému. Ať už jde o placený obsah na internetu či o placené televize. Přitom se sportovní balíček dá pořídit za dvě tři stovky. I tak lidi, kteří loni při našem vysílání na Fandovi hulákali, že nemají HD kvalitu, budou příští rok vyhledávat pirátská vysílání.

Myslíte, že to tak bude?
Těžko odhadovat, ale nám přijde přirozené. My Češi bereme jako urážku na cti, že bychom za to měli platit. Bereme jako samozřejmost, že budeme sledovat pirátské vysílání v mizerné kvalitě. Proto jsem přesvědčen, že se televize musí zamyslet nad alternativními formami. Nemůže to vysílat jen v televizi, ale musí to jít i na internetu, na tabletech či mobilech. Tak jak to dnes dělá britský Sky.

ČTĚTE K TÉMATU

Že bych si třeba za třicet korun pořídil přístup k jednomu závodu?
Já bych to nabídl. Když člověk nemá Sport 1 a najednou je neděle, prší, tak by měl mít možnost si za třicet padesát korun jednorázově koupit závod. Na druhou stranu televize ponese náklady na vývoj pro různé aplikace. K tomu slibuje, že bude posílat štáb přímo do dějišť Velkých cen.

Věříte tomu? Nova si to nemohla dovolit.
Jsou to náklady za stovky tisíc a posílat někam štáb pro 50 až 80 tisíc diváků je finanční sebevražda. Takže si přeji, aby to nebyl jen marketingový slib, který neurazí. Že první sezonu udělají ve velkém, aby nalákali klientelu, pak to začnou oklešťovat...

Myslíte, že nebylo v silách žádné české volně přístupné televize, aby si práva na F1 koupila?
Jsem přesvědčený, že F1 je produkt, který se dokáže sám zaplatit. F1 musí být rentabilní, jinak by si ho Nova nenechala osm let. Myslím, že se tam tak dlouho debatovalo mezi manažery, jestli F1 ano, či ne, až se prostě Pragosport (majitel práv) rozhodl pro Sport 1 a 2. Navíc jsem poznal, jak nehorázně nevyužitý potenciál se skrývá v televizních studiích. Ve formuli 1 je spousta značek a většina z nich působí i v Česku, takže při troše šikovnosti obchodníků by šlo navýšit příjmy.

Sám jste oznámil, že po této sezoně s komentováním končíte. Sport 1 by vás nezlákal?
Jsem na 99 procent přesvědčený, že si chci odpočinout. Ale v tom jednu procentu se skrývá, že nevím, co bude ráno. Ze Sport 1 mě nikdo neoslovil, ale mám oči a uši nastražené. Takže kdyby byl zájem na druhé straně a byla tam možnost, abych mohl zlepšit, co jsem kritizoval, zvážil bych to.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...