Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TIME OUT LN: Silný příběh. Verstappen je výjimečným pilotem

Sport

  7:30
PRAHA - Teprve nedávno oslavil sedmnácté narozeniny a už dnes si může říct to, o čem drtivá většina závodníků jen sní: „Zúčastnil jsem se víkendu Grand Prix F1.“ I když ostrá závodní premiéra Maxe Verstappena čeká až za necelý půlrok v Melbourne, přesto je jeho účast v tréninku na GP Japonska milníkem.

Verstappen si už v sedmnácti letech splnil životní sen. foto: Reuters

Mládí vpřed, říká se často. Proti tomu asi nikdo nemůže nic namítat, jenže nic by se nemělo hnát do extrémů. Je tedy účast 17letého závodníka, který má za sebou jen necelou sezonu v monopostech, v F1 extrémem?

Svým způsobem ano, ale pokud se jedná o extrémní talent, je třeba mu dát příležitost, aby ukázal, zda na to má. A Verstappen zatím skutečně ukazuje, že výjimečným pilotem je.

Jakub Knoll

Autor je automobilovým závodníkem a publicistou.

V Japonsku se předvedl v dobrém světle, když navzdory minimálním zkušenostem s F1 na svého týmového kolegu Daniila Kvjata ztratil jen něco málo přes čtyři desetiny. Nizozemec se přitom musel vyrovnat jak s náročnou tratí v Suzuce, tak s tím, že v aktuálním voze Toro Rosso seděl vůbec poprvé.

O talentu, jehož otec Jos byl před 20 lety týmovým kolegou Michaela Schumachera, pochybuje už jen málokdo. Na scénu však přichází jiná otázka: „Neznamená to, že je současná F1 příliš snadná?“

Odpověď kritiků dnešních poměrů ve F1 je asi jasná: „I na řidičák je potřeba, aby byl člověk zralejší! V dřívějších dobách by si takový mladík ani neškrtl.“

Na druhou stranu je třeba dodat jiný argument. Když mohla drobná Eliška Junková v polovině dvacátých let mistrně řídit Bugatti T35, nejlepší vůz tehdejší doby, a vyrovnat se takovým borcům, jako byl Louis Chiron, proč by se o necelých devadesát let později nemohl s elitou poměřovat někdo, kdo na to byl od útlého dětství profesionálně připravován.

Autor: