30. května 2019 8:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Konec leteckých závodů Air Race mrzí Čechy dvojnásob. Kvůli neatraktivitě F1 i úspěšnému Šonkovi

Martin Šonka při vítězném letu v závodě Red Bull Air Race v Abú Dabí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Šonka při vítězném letu v závodě Red Bull Air Race v Abú Dabí. | foto: Tým Martina Šonky

PRAHA Konec leteckých závodů Red Bull Air Race je pro sportovní veřejnost velkou ztrátou. Zajímavá série měla potenciál se minimálně vyrovnat závodům formule 1, které v posledních letech na atraktivitě spíše ztrácely.

Šonku konec Air Race šokoval. Kvůli závodům opustil post pilota stíhačky

A to z nejrůznějších důvodů, divákům třeba nesedly tišší motory, kvůli kterým ztratila F1 svůj typický zvuk. Také dominance Mercedesu odradila od královny motosportu řadu příznivců.

Samozřejmě se musí podotknout, že celý podnik byl úzce propojený s rakouskou značkou energetických nápojů a ta má plné právo leteckou soutěž ukončit.

Martin Šonka skrápěn šampaňským
Martin Šonka, slzy štěstí a kapky šampaňského

Mezi důvody společnost zmiňovala zejména menší zájem fanoušků, což mrzelo zejména při pohledu na prázdnější tribuny při závodech v USA.

Z českého pohledu je konec Air Race ještě větší ztráta, neboť jejím posledním šampionem byl bývalý armádní pilot Martin Šonka, který to dotáhl i do nominace na Sportovce roku.

Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky