16. září 2018 23:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šonka vyhrál potřetí v řadě a stal se lídrem Red Bull Air Race

Martin Šonka se dva závody před koncem stal vedoucím mužem MS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Šonka se dva závody před koncem stal vedoucím mužem MS. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Wiener Neustadt Akrobatický pilot Martin Šonka vyhrál ve Wiener Neustadtu třetí závod Red Bull Air Race v řadě a je novým lídrem leteckého seriálu. Před závěrečnými dvěma závody v USA má náskok šesti bodů a může se stát poprvé mistrem světa. Petr Kopfstein dnes skončil pátý a dosáhl nejlepšího výsledku v sezoně.

Loni Šonka bojoval do poslední chvíle o titul, ale v Indianapolis vedení v seriálu neudržel a prohrál o čtyři body s Japoncem Jošihidem Murojou. 

Letošní sezonu začal čtyřicetiletý český letec mizerně, neboť byl dvakrát diskvalifikován za technický problém. 

Pak si však v Čibě připsal třetí místo a následně v Budapešti, Kazani i nyní v Rakousku zvítězil. Zlatý hattrick zkompletoval jako první pilot v historii šampionátu.

„Je to neskutečný výsledek a mám ohromnou radost. Přijelo sem spoustu českých fanoušků, naše vlajky vlály všude, těžko se to teď popisuje, co to pro nás znamená. Bylo to skoro jako domácí závod,“ uvedl Šonka v tiskové zprávě.

Martin Šonka po vítězství v Portu.
Piloti předváděli neuvěřitelnou podívanou a diváci byli nadšení.

V dnešním Final Four Šonka zvítězil o 36 setin sekundy před Murojou, třetí místo obsadil Australan Matt Hall. Šonkův konkurent Michael Goulian z USA nepostoupil z kvalifikace a přenechal vedení českému pilotovi.

V čele Air Race má Šonka šest bodů k dobru na Halla, třetí Goulian ztrácí další tři body. Příští závod bude 7. října v Indianapolis a seriál vyvrcholí 18. listopadu v Texasu. 

„Ve hře je ještě třicet bodů, což je stále hodně. Po loňské sezoně vím, že v Air Race se může stát cokoliv a nikdy nemáte nic jistého až do posledního letu,“ podotkl Šonka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz