Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

König navázal na Štybara, ovládl 8. etapu Vuelty

Český cyklista Leopold König | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cyklista Leopold König | foto: ČTK

Česká cyklistická senzace se zrodila na španělské Vueltě. Páteční sedmou etapu ovládl po těsném spurtu Zdeněk Štybar, další den v horském dojezdu na Alto Peňas Blancas na něj navázal Leopold König, debutant v závodě Grand Tour a v průběžném pořadí vyskočil na 5. místo. Cílový kopec nesedl Romanu Kreuzigerovi, který nabral velkou ztrátu, jeho týmový kolega Nicolas Roche se naopak stal novým lídrem.

Délka: 14,5 kilometru, převýšení: 950 metrů. Takové byly proporce závěrečného kopce, jehož nejprudší, až 12procentní pasáž přišla hned na úvod. Tam si z vedoucí skupiny vycouval Kreuziger, pátý muž letošní Tour de France, a on-line přenos serveru cyclingnews psal: To je šok.

Všichni další favorité však uháněli k nebi pohromadě, byl tam červený Ital Nibali, další italský vrchař Basso, Kolumbijec Urán, jednička stáje Sky, jednodenní lídr Vuelty Horner.

Když k vrcholu scházelo 4,5 kilometru, nastoupil Igor Anton, ale nikdo z hlavní hvězd se nenechal rozhodit, Bask totiž nebyl přímou hrozbou, v průběžném hodnocené ztrácel bezmála šest minut. Jeho odstup narostl na dvanáct sekund.

Pak se však v hlavní skupině začalo bojovat, nejdřív vyrazil italský mistr Santaromita, za ním Horner, kterého nenechal prchnout Ital Nibali, majitel dresu lídra, však nenechal ujet, s ním jel Basso a pak se zase všechny hvězdy sjely. König v tu chvíli vlál na konci skupiny.

U značky 2 kilometry do cíle se Anton ohlédl, jak daleko jsou jeho pronásledovatelé, jejich ztráta byla osm sekund, a v ten moment vyrazil vpřed König. Za ním Francouz Pinot, taky Basso, který měl velký zájem tvořit tempo. Ale na Königa nikdo neměl.

Český vrchař týmu NetApp se neohlížel a rychle snižoval mezeru za Antonem, pět set metrů před cílem utahaného Španěla předjel a mířil za prvním triumfem. Na cílové pásce zaťal pěsti a slavil jako král horské etapy.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...