Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kouč Záhrobské: Na změnách trvám, Šárka musela styl překopat

Šárka Záhrobská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská. | foto: ČTK

PRAHA Sen o zlatém glóbu pro nejlepší slalomářku světa se Šárce Záhrobské již rozplynul. Co se vlastně děje s nejlepší českou lyžařkou a proč v letošní sezoně zatím zaostává za očekáváním? Důvody jejího výkonnostního poklesu vysvětluje její nový trenér Pavel Šťastný (64).

* LN Z jakého důvodu se zatím Záhrobská v závodech Světového poháru víceméně hledá?
Příčin je víc. Jednak se stává, že po výtečných výsledcích někdy přichází útlum, zadruhé šla výkonnost soupeřek Šárky šíleně nahoru a zatřetí jsme začali měnit techniku.

Rok 2010 v obrazech

* LN Nabízí se otázka, proč bylo nutné měnit techniku, když s tou dosavadní měla úspěchy?
Jestli chce Šárka ještě nějaké roky závodit mezi nejlepšími, pak skutečně nemůže jezdit tak jako třeba před dvěma třemi roky. Proto se rozhodla, že něco zkusí změnit. Holky jezdí slalom a zejména pak druhé kolo už absolutně na doraz. Myslet si, že stačí jezdit jen hezky, to už nefunguje. Hodně jsme spolu mluvili o změně techniky, podotýkám nikoliv stylu, aby šlo všechno správným směrem. Oba zároveň víme, že když se něco mění, pokles výkonnosti může nastat. Přesto je Šárka pořád schopná jezdit do deseti.

Výsledky společné práce

23. října 2010 obří slalom (Sölden) nekvalifikovala se do 2. kola
13. listopadu 2010 slalom (Levi) 7. místo
27. listopadu 2010 obří slalom (Aspen) nekvalifikovala se do 2. kola
28. listopadu 2010 slalom (Aspen) 12. místo
19. prosince 2010 superkombinace (Val d´Isere) nekvalifikovala se do 2. kola
21. prosince 2010 slalom (Courchevel) 10. místo
28. prosince 2010 obří slalom (Semmering) nekvalifikovala se do 2. kola
29. prosince 2010 slalom (Semmering) 10. místo
4. ledna 2010 slalom (Záhřeb) 19. místo

* LN V posledním závodě v Záhřebu skončila až na 19. místě. Co podle vás pokazila?
V prvním kole jsem ji v té šílené mlze skoro vůbec neviděl... Kvůli špatnému počasí viděla jen z brány do brány, a navíc měla problém s lyžema. Ve druhém kole do toho ale šlápla, střední pasáž zajela třeba daleko rychleji než ostatní lyžařky, v závěru ale udělala chybu. Ono to motorické učení zkrátka není jednoduché. Když člověk jede slalom a nemá věci zautomatizované, tak nepodá stoprocentní výkon. Šárka má pořád řekněme pětiprocentní rezervu.

* LN V čem soupeřky Záhrobské podle vás učinily nejmarkantnější pokrok?
V agresivitě a větším rozsahu. Vemte si třeba Finku Poutiainenovou. Také měnila techniku a najednou jezdí výtečně.

* LN Zdá se, že Záhrobská většinou mívá velmi nadějné mezičasy, ve druhé části slalomů ale ztrácí. Čím to?
Tohle je doopravdy pravda. On ten náš trénink totiž není jen nějaká procházka rájem. Šárka jede víceméně skoro pořád naplno a podstupuje značnou objemovou a fyzickou zátěž. Začala navíc nově používat i svaly, které dříve příliš nevyužívala, a ty se jí teď proto daleko víc unavují. Tohle ale skutečně neříkám jen jako nějakou výmluvu.

* LN Říkáte, že vaše svěřenkyně víceméně stále tvrdě trénuje. Nepřemýšlíte proto o občasném zvolnění tempa, třeba alespoň před světovým šampionátem?
Určitě ano. Třeba i teď ve středu měla volno a ve čtvrtek se v Ramsau, kde momentálně jsme, jen lehce proběhla na běžkách.

* LN Nevnímáte přece jen vzhledem k dosavadním výsledkům jistou nervozitu ve vašich vzájemných vztazích?
Absolutně ne. Kdyby se Šárce nedařilo ani při tréninku, pak by možná jisté potíže mohly nastat. Jenže ona v něm jezdí výtečně. Teď hlavně potřebujeme, aby vše dokázala zautomatizovat i při závodech.

* LN Nicméně situace pro Záhrobskou asi jednoduchá není...
Víte, ona je naprostý realista, a navíc velice chytrá závodnice. S danou situací se vyrovnala naprosto fantasticky. Určitě i proto, že cítí, že tenhle proces někam vede, a vnímá směr, jakým jdeme.

* LN Skutečně vás nikdy nepřepadají myšlenky o tom, že třeba cosi děláte v přípravě špatně?
Samozřejmě že o tréninku velice přemýšlím, ale absolutně mě nesvírají pocity, že bychom něco dělali špatně. Já ale nejsem ten typ, který by někoho jen tak jako udržoval, plácal ho po zádech a povídal: dobrý, dobrý, dobrý. Tohle můj styl nikdy nebyl. Ostatní baby se s tím ale vůbec nemažou, a my proto nemůžeme zůstat stát na místě. Hlavně proto jsme se vydali tímhle novým směrem.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....