Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Královskou pyrenejskou etapu ovládl Vanendert

Sport

  17:37aktualizováno  20:29
Vítězem 14. etapy Tour de France se závěrečným 16 km dlouhým stoupáním na Plateau-de-Beille se stal belgický cyklista Jelle Vanendert. Žlutý trikot udržel i po dalším náročném pyrenejském úseku dlouhém 168,5 km domácí Thomas Voeckler. Český jezdec Roman Kreuziger obsadil se ztrátou 17 minut 74. místo.

Vanendert vyhrál 14. etapu Tour. foto: Reuters

Šestadvacetiletý Vanendert získal první etapové vítězství na Tour v kariéře, pro které si dojel s náskokem 21 vteřin před druhým Samuelem Sánchezem. Španělskému jezdci tak oplatil porážku z finiše 12. etapy. "V horách se mi jelo opravdu skvěle, ale nikdy by mě nenapadlo, že se mi tohle povede hned na mé první Tour," řekl Vanendert. "Můj útok nebyl nijak extra, ale měl jsem štěstí, že se favoriti navzájem hlídali," dodal.

Třetí skončil se ztrátou 48 vteřin Andy Schleck z Lucemburska. Ve stejném čase dojel jeho bratr Andy, španělský obhájce Alberto Contador, další z adeptů na celkový triumf Australan Cadel Evans a Voeckler.

V čele průběžného pořadí se příliš nezměnilo. Kreuziger si polepšil o třináct míst na 106. pozici a na vedoucího Voecklera ztrácí hodinu a 40 minut. "Cítil jsem se trochu líp než včera, ale ta skupina ujela dřív, než jsem čekal, a tak jsem do toho nešel," uvedl český jezdec na svém webu.

"Zkusím to v Alpách, pořád platí, že chci vyhrát etapu. Jednu si vytipuju a půjdu do toho. Věřím, že na to mám," dodal.

Vlevo Roman Kreuziger na Tour de France.

Z favoritů se snažil útočit pouze čtvrtý Andy Schleck, ale navzdory několika pokusům o únik pouze o dvě sekundy snížil náskok třetího Evanse a o stejný čas navýšil své vedení před sedmým Contadorem. "Dneska nešlo získat velký náskok, potřeboval bych na to náročnější stoupání," řekl Andy Schleck. "Dřeli jsme, do kopců jsme jeli naplno, ale kdo dneska zaútočil, nemohl kvůli větru získat více než padesát metrů. Ale jsem rád i za ty dvě sekundy," dodal.

"Je to škoda. Připomíná mi to rok 2009, kdy jsme se snažili závodit jenom já s Andym. Teď jsme to byli opět my dva a Ivan Basso. Ostatní po sobě jen koukali," přidal Frank Schleck.

Trojnásobný vítěz Tour Contador sice nenabral velkou ztrátu, z favoritů ale byl nejméně aktivní. "Takhle závodit mě nebaví, není to můj styl. Zkusím něco vymyslet v Alpách," prohlásil španělský jezdec, kterého stále trápí bolavé koleno. "Už se to zlepšuje, ale abych mohl jet na vítězství, muselo by to být ještě o hodně lepší," uvedl.

V neděli čeká na peloton rovinatá 192,5 km dlouhá etapa z Limoux do Montpellieru a Voeckler s největší pravděpodobností udrží žlutý trikot minimálně až do alpských etap. "Nevím, co na to říct. Jsem opravdu v šoku.

Doufal jsem, že vedení udržím alespoň o sekundy. Rozhodně jsem nečekal, že budu držet krok s favority," řekl Francouz, jehož nejlepším výsledkem na Tour je 18. místo z roku 2004. "Jel jsem na doraz a myslím, že i ostatní do toho dávali všechno," přidal.

"Voeckler se drží docela v pohodě, ale jeden den se asi zlomí. Rozhodnou Alpy, Pyreneje zatím jen napověděly, kdo na to má," řekl k boji o žlutý trikot Kreuziger. "Až se ale jednou zlomí (Voeckler), ztratí strašně moc času," poznamenal Contador.

Tour de France, cyklistický závod - 14. etapa:

Saint-Gaudens - Plateau-de-Beille (168,5 km): 1. Vanendert (Belg.) 5:13:25, 2. S. Sánchez (Šp.) -21, 3. A. Schleck (Luc.) -46, 4. Evans (Austr.), 5. Uran (Kol.), 6. Contador (Šp.), 7. Voeckler (Fr.), 8. F. Schleck (Luc.), 9. Peraud, 10. Rolland (oba Fr.) všichni -48,...74. Kreuziger (ČR) -17:03.

Průběžné pořadí: 1. Voeckler 61:04:10, 2. F. Schleck -1:49, 3. Evans -2:06, 4. A. Schleck -2:15, 5. Basso (It.) -3:16, 6. S. Sánchez -3:44, 7. Contador -4:00, 8. Cunego (It.) -4:01, 9. Danielson (USA) -5:46, 10. De Weert (Belg.) -6:18,...106. Kreuziger -1:39:37.

Autoři: ,

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...