Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tour straší zima. Slavný vrchol zasypává sníh

Sport

  16:14
GAP, FRANCIE - Pelotonu Tour de France by se mohla v posledním týdnu závodu postavit do cesty nečekaná překážka. Vrchol hory Col du Galibier, kam se cyklisté během posledních pěti etap dostanou hned dvakrát, pokryl sníh a podle předpovědí má další přibýt.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Meteorologové mají ale zatím pro závodníky pozitivní zprávy. "Tour má pěkné štěstí. Představte si, kdyby mělo sněžit ve čtvrtek a v pátek, cesta by byla určitě zablokovaná," uvedl pro server cyclingnews expert Yan Giezendanner. Podle něho poslední sníh v Alpách napadne a do příjezdu cyklistů roztaje.

Ředitel závodu Jean-François Pescheux se nepřízně počasí neobává. "V současnosti vyčkáváme. Rozhodnutí budeme dělat za pochodu. V závislosti na podmínkách rozhodneme v pravý čas," uvedl Pescheux pro AFP.

Na Col du Galibier končí čtvrteční 18. etapa, cyklisté se na něj ještě vrátí v polovině následujícího dne. Podle předpovědí by v obou dnech mělo být v Alpách slunečné počasí a teploty mezi šesti a osmi stupni Celsia.

O víkendu museli záchranáři z Col du Galibier vyzvednout dvě stovky lidí, když je v letním cyklistickém oblečení překvapily teploty klesající k pouhým třem stupňům celsia. Vrchol 2645 metrů vysoké hory byl pokrytý sněhem.

V konvoji byl nalezen mrtev strýc cyklisty Pineaua

V cílovém městě 16. etapy Tour de France v Gap byl v úterý ráno nalezen mrtev strýc francouzského cyklisty Jéroma Pineaua. Devětapadesátiletý Patrick Guay pracoval jako technik v konvoji závodu, s kterým jel už posedmadvacáté. Mužovo tělo prý bylo částečně ponořeno v řece Luye nedaleko jeho karavanu. Okolnosti smrti Guaye, jenž v minulosti závodil na kole, začala vyšetřovat francouzská policie. Pořadatelé Tour vyjádřili Pineauovi, kterému před 16. etapou patřilo 38. místo v celkovém pořadí, a ostatním příbuzným zemřelého upřímnou soustrast.

Autor: