Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour straší zima. Slavný vrchol zasypává sníh

Sport

  16:14
GAP, FRANCIE - Pelotonu Tour de France by se mohla v posledním týdnu závodu postavit do cesty nečekaná překážka. Vrchol hory Col du Galibier, kam se cyklisté během posledních pěti etap dostanou hned dvakrát, pokryl sníh a podle předpovědí má další přibýt.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Meteorologové mají ale zatím pro závodníky pozitivní zprávy. "Tour má pěkné štěstí. Představte si, kdyby mělo sněžit ve čtvrtek a v pátek, cesta by byla určitě zablokovaná," uvedl pro server cyclingnews expert Yan Giezendanner. Podle něho poslední sníh v Alpách napadne a do příjezdu cyklistů roztaje.

Ředitel závodu Jean-François Pescheux se nepřízně počasí neobává. "V současnosti vyčkáváme. Rozhodnutí budeme dělat za pochodu. V závislosti na podmínkách rozhodneme v pravý čas," uvedl Pescheux pro AFP.

Na Col du Galibier končí čtvrteční 18. etapa, cyklisté se na něj ještě vrátí v polovině následujícího dne. Podle předpovědí by v obou dnech mělo být v Alpách slunečné počasí a teploty mezi šesti a osmi stupni Celsia.

O víkendu museli záchranáři z Col du Galibier vyzvednout dvě stovky lidí, když je v letním cyklistickém oblečení překvapily teploty klesající k pouhým třem stupňům celsia. Vrchol 2645 metrů vysoké hory byl pokrytý sněhem.

V konvoji byl nalezen mrtev strýc cyklisty Pineaua

V cílovém městě 16. etapy Tour de France v Gap byl v úterý ráno nalezen mrtev strýc francouzského cyklisty Jéroma Pineaua. Devětapadesátiletý Patrick Guay pracoval jako technik v konvoji závodu, s kterým jel už posedmadvacáté. Mužovo tělo prý bylo částečně ponořeno v řece Luye nedaleko jeho karavanu. Okolnosti smrti Guaye, jenž v minulosti závodil na kole, začala vyšetřovat francouzská policie. Pořadatelé Tour vyjádřili Pineauovi, kterému před 16. etapou patřilo 38. místo v celkovém pořadí, a ostatním příbuzným zemřelého upřímnou soustrast.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat