Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Tour právě začíná hon na Voecklera

Sport

  12:00
PRAHA - V zářivém žlutém trikotu se zcela nečekaně přehoupl přes naježené Pyreneje. Před závěrečnými šesti etapami Tour de France se proto náhle přetřásá ještě donedávna takřka bláznivá, až utopistická vize. Nedošlape náhodou Francouz Thomas Voeckler, šokující lídr nejslavnějšího cyklistického etapového závodu světa, ve žlutém až do Paříže?

Thomas Voeckler. foto: Reuters

Anebo mu ostré hroty Alp královský dres potrhají a k triumfu pomohou největším favoritům – bratrům Schleckovým, Evansovi či Contadorovi?

Alpy nejsou Pyreneje...

"Voeckler každopádně od doby, kdy se před sedmi roky na Tour poprvé oblékl do žlutého dresu, vyspěl. Fyzicky i mentálně," říká Ján Svorada, vítěz tří etap na Tour de France.

Při věštění děje budoucího ale volí spíše opatrnější slova. "V Pyrenejích cyklisté přece jen ještě nemuseli šlapat do extrémně prudkých kopců, které by nahrávaly jednoznačně těm, kteří jsou nejlépe připraveni. A i kdyby Voeckler přežil dvě nejtěžší etapy v Alpách, pak ho ještě čeká sobotní dlouhá časovka a v té je zejména Evans větším favoritem."

Australan Evans na třetím místě ztrácí na francouzského národního hrdinu těchto dnů 126 vteřin a víceméně se nemusí do žádných zbytečných ataků nutit. Je si totiž vědom svých výjimečných časovkářských kvalit. Grafika k Tour de France

To ví i Lubor Tesař, bývalý skvělý cyklista. "Evans si skutečně může počkat až na sobotu," potvrzuje nadhozenou úvahu. "I když je lepší vrchař než Voeckler. Kdyby v Alpách náskok na Francouze stáhl třeba na půl minuty, v časovce už mu to nejspíš bez problému dá. V příštích etapách ale budou muset každopádně zaútočit hlavně Schleckové, a pokud se bude cítit, pak i Contador."

Jenže Contador, Španěl s cejchem dopingového hříšníka, nešlape v pohodě, a po několika pádech si navíc stále ještě líže rány. "V Pyrenejích mě to moc nebavilo, v Alpách ale zaútočím," vzkazuje trojnásobný vítěz Tour a král posledních dvou ročníků.

"Contador se mi ale zdá zatím trochu nevýrazný," všiml si Svorada. "Od začátku ho trápí problémy. Několikrát upadl a první kopce naznačily, že na Giru měl lepší formu. Jestli si chce ale uchovat šanci na vítězství nebo alespoň pódium, pak musí co nejdříve zaútočit."

O bratrech Schleckových se občas spekuluje, že Pyreneje možná jeli úmyslně trochu zadrženě a šetřili se až na Alpy. Tesař ale zmíněný názor nesdílí: "Podle mého předvedli to, na co mají formu. Neřekl bych, že jeli zadrženě. Vždyť po boku měli dost vyrovnaných soupeřů."

No a v co vlastně doufá slovutný Voeckler, muž, který před sedmi roky vedl peloton dlouhých deset dnů a přišel o něj až po Pyrenejích, v alpských krpálech? "Jsem v šoku, vůbec jsem nedoufal, že udržím tak dlouho krok s největšími favority," opakuje stále dokola skromně, ale také možná takticky dvaatřicetiletý Francouz.

"Nechce si hrát na velkohubého, ale určitě ve skrytu duše doufá, že Tour vyhraje," usmívá se Tesař. "Já si ale myslím, že už v sobotu před časovkou vedoucím závodníkem nebude..."

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat