Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Březina medailovou pozici neudržel, na ME dvakrát upadl a skončil pátý

Sport

  22:06aktualizováno  22:37
STOCKHOLM/PRAHA - Měl skvělou výchozí pozici, z třetího místa vstupoval do volných jízd. Michal Březina však medailovou pozici na mistrovství Evropy neudržel. Ve volné jízdě dvakrát padl při pokusech o čtverný salchow a skončil pátý. Staronovým šampionem se ve Stockholmu stal španělský krasobruslař Javier Fernández, další medaile získali Rusové Kovtun a Voronov.

Michal Březina na ME ve Stockholmu. foto: ČTK/AP

Březina tak nenavázal na svoji zatím jedinou evropskou medaili, bronz z roku 2013. Ke třem čtvrtým místům z předchozích let přidal tentokrát pátou příčku, jen o 11 setin za čtvrtým Izraelcem Byčenkem.

„Nebudu přemýšlet o tom, jak musím jet, abych měl medaili,“ tvrdil před jízdou Březina. „Prostě se budu jen soustředit na to, abych zajel slušný program. To je pro mě nejdůležitější. Pojedu závod hlavně sám proti sobě.“

Nastupoval poslední ze všech. Favorité čekali, jak zamíchá pořadím.

Ale to medailové už nezměnil.

Přitom jízdu začal famózně: nádherným vysokým trojitým axelem, nejkrásnějším axelem večera. Poté takticky zařadil namísto riskantního čtverného toeloopa tento skok v trojitém provedení. „Výborné rozhodnutí. Na medaili by mohl jet v klidu jen s jedním čtverným skokem,“ podotkl u komentátorského stanoviště České televize bývalý evropský mistr Tomáš Verner.

Pád! Michal Březina dvakrát neustál pokus o dvojitý salchow.
Michal Březina na ME ve Stockholmu.
Maxim Kovtun.
Španělský vítěz Javier Fernández.

Jenže vytoužený čtverný skok nepřišel. Dvakrát se o salchow se čtyřmi otáčkami Březina pokusil, ale na rozdíl od krátkého programu pokaždé po něm skončil na ledu. Když pak namísto dalšího axela předvedl jen jednoduchého, vykázal sám sebe z medailových bojů. Zdařilé trojité skoky už jen korigovaly jeho propad.

„Těžko říct, co se tam odehrávalo. Na medaile bohužel něco chybělo,“ komentoval Verner.

Výborně si při své premiéře na mistrovství Evropy vedl 19letý Petr Coufal. Jízdu, která sice zatím postrádá trojitého axela, ale nabízí sérii jiných trojitých skoků, zvládl bez zaváhání. Desátý krasobruslař z loňského juniorského mistrovství světa si tak vylepšil osobní rekordy jak ve volné jízdě (o 4,89 bodu), tak v celkové známce (o 5,54 bodu) a se 187,82 body si polepšil v pořadí ze 16. na 12. místo.

Třetí český zástupce Pavel Kaška obsadil ve finále soutěže mužů 17. místo a výrazně tak vylepšil své dosavadní maximum, 26. místo z roku 2012.

Na zlatý evropský hattrick dosáhl španělský krasobruslař Javiér Fernandéz, ačkoliv ani jeho výkon nebyl bezchybný.

Šampion z let 2013 a 2014 zahájil na hudbu Lazebníka sevillského čtverným toeloopem, ale pak ubral čtvernému salchowu jednu otáčku a při dalším pokusu o tento skok upadl. O obrátky ochudil i některé své trojité skoky.

Celková známka 262,49 přesto stačila. „Bude zlatý,“ věštil hned Verner, ačkoliv Španěl bruslil z kandidátů medailí nejdříve.

Ještě před zahájením volných jízd vyzdvihl Verner čtyři krasobruslaře, kteří jsou podle něj na úplně jiné úrovni než zbytek Evropy: Fernandéz, Rusové Voronov a­ Kovtun – a Březina.

„Měl jsem už při krátkém programu z rozhodčích pocit, že Javiera chtějí udržet na prvním místě, když jsem viděl, kolik bodů dostal i s chybami,“ podotkl Verner před začátkem rozhodujícího večera.

Jeho medailový tip zněl: 1. Fernandéz, 2. Březina, 3. Voronov.

„Ale Michal musí urotovat skoky, aby ho ti dva Rusové nepřeskákali,“ zdůraznil.

Voronov skákal jak o závod, ale dotýkal se ledu končetinami, kterými se ho dotýkat neměl, a na rotacích ubíral i on. Jednoduchého salchowa litoval.

Kovtun pokus o čtverného salchowa nedotočil a po čtverném toeloopu se dotkl ledu rukou. Ani on nebyl jistý. Ale závěrečnou sérií povedených skoků předstihl svého krajana.

Březina čekal. „Od konce rozjižďky uplyne do mé jízdy skoro tři čtvrtě hodiny, takže se budu muset jít ještě jednou rozcvičit, aby mi neztuhly nohy,“ řekl před začátkem večera. „Ovšem to by až takový problém být neměl.“

Na hudbu Figarovy svatby výborně začal, ale smutně skončil.

Po jízdě zůstal klečet na ledu, zhluboka oddechoval.

A když viděl známky, chvíli na ně nehybně hleděl. Pak zamával divákům. Sezoně ještě nekončí. V březnu čeká mistrovství světa.

Mistrovství Evropy v krasobruslení ve Stockholmu

Muži - konečné pořadí: 1. Fernández (Šp.) 262,49 b., 2. Kovtun 235,68, 3. Voronov (oba Rus.) 233,05, 4. Byčenko (Izr.) 220,22, 5. Březina (ČR) 220,11, 6. Liebers (Něm.) 213,57, ...12. Coufal 187,82, 17. Kaška (oba ČR) 166,06. 

Sportovní dvojice - krátký program: 1. Stolbovová, Klimov 71,38, 2. Kavagutiová, Smirnov (všichni Rus.) 69,86, 3. Jamesová, Cipres (Fr.) 60,13, 4. Marcheiová, Hotárek (It.) 57,95, 5. Tarasovová, Morozov (Rus.) 57,13, 6. Vartmannová, Van Cleave (Něm.) 54,36.

Autor: