Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kreuziger: Měl bych fungovat jako pojistka pro mladé, na Tour ale chci útočit

Sport

  16:59
PRAHA - Cyklista Roman Kreuziger se těší na svou roli ve stáji Orica-BikeExchange, kde načne další kapitolu své kariéry. Chystá se pomáhat mladým jezdcům, ale bude mít také prostor pro sebe. Na Grand Tours má fungovat jako pojistka, když se nebude dařit určenému lídrovi. Také věří, že v australském týmu vypiluje svou angličtinu.

Český cyklista Roman Kreuziger foto: archiv MAFRA

Přestože se ještě nevidí jako mentor mladých jezdců, je ve 30 letech dostatečně zkušený, aby mohl v případě zájmu předávat své znalosti. „Poslední roky si každý zvykl, že jsem ten, kdo pomáhá Contadorovi. V Orice - i když jsou tam Chaves a Yatesové - mi chtějí dát určitě nějaký prostor, kdy budu moct jet na sebe,“ řekl Kreuziger při dnešním setkání s novináři.

„Budu ten, kdo má pomoct mladým, ale když vybouchnou, tak tam budu já jako záruka. Taková pojistka, druhý závodník, který by měl mít šanci na Grand Tour, když to nevyjde lídrovi. Rád by se soustředil na jednorázové závody, Kolem Švýcarska a také Tour de France, kde to třeba mohlo klapnout až na bednu,“ nastínil Kreuziger.

Orica se mu zamlouvala nejvíce od samého začátku, když už během ledna začal přemítat, kam po konci působení stáje Tinkoff zamíří. Napevno se obě strany dohodly na spolupráci během Tour de France.

„Je vidět, že každým rokem ten tým od založení v roce 2011 roste. V roce 2018 by se chtěli pokusit vyhrát některou z Grand Tours. Tým vypadá hodně vyrovnaný a je určitě moc dobré, že tam je spousta nadějných mladých jezdců, ale i ti zkušení,“ pochvaloval si Kreuziger.

Zásadní je pro něj i to, že se ve stáji prakticky nemění personál. „Od roku 2011 šlo asi jen o tři lidi. Je to určitou zárukou toho, že tým funguje. A i pro mě to byl důležitý faktor. S Mattem Whitem (sportovní ředitel) máme dobrý vztah, dá na mě a dává mi hodně důvěry. Pokud to tak bude dál, bude to dobře fungovat,“ řekl Kreuziger.

Jedním z lákadel v novém působišti pro něho byla i angličtina. „Doufal jsem, že v Tinkoffu se naučím anglicky, což tak zpočátku bylo první rok, kdy byl tým hodně anglicky mluvící. Ale postupně to přešlo do italštiny. Teď v australském týmu už je to jistota, že se tu angličtinu naučím a bude se mi to třeba hodit i do budoucna. I lidé v týmu na mě působili hodně sympaticky,“ uvedl Kreuziger.

Orica je známá jako tým, který baví fanoušky i natáčením videí. „Dříve to bylo pro všechny povinné, co jsem slyšel, ale loni, kdo nechtěl, už se do toho naštěstí nemusel moc angažovat. Doufám, že na tomhle ten tým nebude stát, protože v tom videu si sám sebe nedokážu vůbec představit,“ smál se Kreuziger. „Snad se to bude zakládat na tom, jak jezdíme na kole. A ne na tom, jak natáčíme videa,“ dodal vážněji.

Přesedlání na jinou značku kola pro něho není problém. Už vrátil kola Specialized a má doma stroje Scott. „Abych se s tím trošku sžil před dovolenou. Není mezi nimi velký rozdíl v geometrii, je to hodně podobné.“

Stěhování ho nečeká. Tým má sídlo ve Švýcarsku a další v Itálii u Varese. „Tam mají materiál a kamiony. Jsou to dvě hodiny cesty z Gardy, kde mám takový druhý domov. Jinak létám na závody také z Prahy a tak to bude i dál,“ řekl Kreuziger.

Právě ve Varese ho čeká na přelomu listopadu a prosince první soustředění spojené se stmelováním týmu. „Tam budeme dva dny, je tam Australský institut sportu, čekají nás klasické prohlídky, EKG a celková kontrola těla, aby věděli, že je vše před sezonou v pořádku. Pak tři až čtyři zábavné dny ve Švýcarsku, což má snad organizovat Scott. Australská část týmu to má trošku jinak, ale nás z Evropy potom nechávají doma do 10. ledna,“ uvedl Kreuziger.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!