Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kreuziger před Vueltou: Roli přirozeného lídra přijímám

Tour de France

  14:59
PRAHA - Opatrně a rezervovaně přijímá český cyklista Roman Kreuziger svoji roli lídra, do níž ho pro blížící se Vueltu pasoval jeho tým Saxo-Tinkoff. S ohledem na dosavadní výsledky v sezoně ji přijímá, byť s ní nepočítal, ale připustil, že vše se může ještě v průběhu závodu změnit, na což je stáj připravena.

Roman Kreuziger. foto: ČTK

Kreuziger je sice přirozeným lídrem, podle sportovního ředitele týmu Tristana Hoffmana však o umístění v celkovém pořadí mohou usilovat také Ir Nicholas Roche, Polák Rafal Majka a Dán Chris Anker Sörensen.

"Tu roli přirozeného lídra beru, ale uvidíme po časovce družstev a prvních dvou etapách, jak se kdo bude cítit; jestli tam budu já, nebo někdo jiný... Myslím, že hlavně Nicholas je hodně namotivován a on by měl být tím, kdo dostane prostor a na koho se pojede," myslí si Kreuziger. "Já uvidím, jak to půjde," doplnil na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Věří, že rozhodnutí šéfů týmu nebude kontraproduktivní a nepřinese zlou krev. "My jsme tým, který závodí hodně společně. Takže tam jsme vždy hodně pohromadě. Pojedeme podle toho, kdo jaké bude mít nohy, ale myslím, že můžeme bojovat o dva, možná i tři závodníky v první desítce," nastínil Kreuziger, pátý muž celkového pořadí Tour de France, jenž si může závod užít bez většího tlaku na svou osobu a konečný výsledek. V sezoně už má svým způsobem "splněno".

"Už je to bez stresu a beru to tak, že když to půjde, tak fajn, když ne, tak ne. Prvním cílem byly klasiky, což se povedlo výborně s Amstelem (Amstel Gold Race), následně Švýcarsko s Tour, což se povedlo také dobře. Vše, co teď přijde, je takový bonus. Jestli si Vueltu zkusím na pořadí nebo na etapu, to uvidíme během prvních tří čtyř dnů," řekl Kreuziger.

Ze slov sedmadvacetiletého českého profesionála lze však vyčíst, že přece jen o něco větší váhu přikládá světovému šampionátu, který se pojede od 21. do 29. září ve Florencii. "Je to jako jeden závod z klasik, navíc v Itálii, takže atmosféra tam bude určitě skvělá. Profil trati je náročný. Mistrovství světa v Itálii, to je obrovská motivace, můj další cíl," prohlásil Kreuziger.

Síly ubývají

Rodák z Moravské Třebové vyhrál před devíti lety titul mistra světa v silničním závodě jezdců do 19 let a rád by se dočkal úspěchu také mezi elitou. Třetí hlavní etapový závod sezony označovaný za Grand Tour však skončí ve Španělsku jen týden před šampionátem ve Florencii. "Pokud bych Vueltu odjel tak, že bych se připravil na etapu, pak by mohl být výsledek na MS třeba o to lepší, protože člověk by byl odpočatější," odtušil Kreuziger.

Těší se, že bude v Itálii členem silného týmu. "Bude to náročné, ale myslím, že půjde o závod, který by mi mohl sedět, navíc s týmem, s kterým tam pojedeme," připomněl celkové vítězství Zdeňka Štybara na etapovém podniku Eneco Tour. "Je výborné, že mu to takhle vyšlo. Je dalším českým závodníkem, který dokázal vyhrát závod Pro Tour a je dobře, že se úroveň takhle zvedá," podotkl Kreuziger.

Připustil, že sezona je dlouhá a síly ubývají. Zdaleka však neabsolvuje nejnáročnější ročník. "Bude to v závislosti na zbývajících závodech odpovídat 80 až 90 závodním dnům, ale v letech 2008 jsem měl běžně 80 až 100 závodních dnů. Nejde tedy o nic extrémního," dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!