Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Krpálek: Vyhrát rok před olympiádou mistrovství světa, to chce mít velkou odvahu

Lukáš Krpálek, Sportovec roku 2019. foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA - Podruhé byl na vyhlášení ankety Sportovec roku na pódiu jako úplně poslední. Oproti triumfu v roce 2016 byl však Lukáš Krpálek nervóznější. Možná i proto, že si uvědomuje, že příští rok může stát na pódiu znovu.
  7:00

Krpálek podruhé v kariéře ovládl anketu Sportovec roku, v těsném hlasování skončil druhý Satoranský

„Pro mě byl rok 2019 velmi úspěšný, musím říct, že srovnatelný s rokem 2016, kdy jsem vyhrál olympiádu. Vyhrát šampionát v Japonsku je pro nás nejvíc. A v létě jedeme do Tokia znova,“ má před sebou výzvu v podobě olympijských her v mekce juda Krpálek.

Satoranský, Pastrňák, Sáblíková, Samková, Ledecká... Co říkáte na umístění v této společnosti? 
Že můžu být mezi tou desítkou nejlepších sportovců, je obrovská odměna za celý ten rok, za to, co se mi všechno povedlo. Jsem hrozně rád, že můžu být mezi nimi. Vím, že sportovní novináři to mají těžké, vybrat z tolika sportovců těch deset nejlepších a z těch deseti vybrat nejlepšího sportovce roku. Je hrozně těžký porovnávat sporty, porovnávat, kdo čeho dosáhl a vybrat jednoho.

Koho byste tedy zvolil vy?
Já si nedovolím říct, kdo byl nejlepší, nebo koho bych viděl jako Sportovce roku. Kdyby to šlo, tak bych ocenil všech deset stejně, protože dosáhli svého maxima. Už jenom být mezi deseti nejlepšími z republiky je velký úspěch.

Rok 2019... Jak na něj budete vzpomínat?
Pro mě byl rok 2019 velmi úspěšný, musím říct, že srovnatelný s rokem 2016, kdy jsem vyhrál olympiádu. To, že jsem vyhrál v jiné váhové kategorii, než jsem se prával před třemi, čtyři roky a vyhrál jsem právě v Japonsku, kde judo vzniklo, a to že se mi podařilo ve finále porazit Japonce, to tomu dává další nádech. Právě proto tohle mistrovství světa považuji za to nejcennější. Už se těším na rok 2020, kdy mě čeká spousta velkých turnajů. Bude domácí mistrovství Evropy v Praze v O2 areně, které pro mě bude hodně důležité. Bude olympiáda v Tokiu. Já se chci pomalinku připravovat tímhle směrem.

Do Tokia pojedete jako úřadující šampion, pomůže vám to?
Pro mě to bude hodně náročné. Vyhrát rok před olympiádou mistrovství světa, to chce mít velkou odvahu. Všichni si na mě budou dávat bacha, všichni se na mě budou maximálně připravovat. Ale jestli oni se budou připravovat na sto procent, tak já se na ně budu připravovat na dvě stě procent. Budu chtít tu olympijskou medaili opět odvézt domů.

Před týdnem jste se při Masters v Číně dostal na první místo světového žebříčku, ačkoli jste měl problémy s bolavými zády. Jak si toho ceníte?
Samozřejmě jsem nemohl čekat, že budu odjíždět s bolavými zády, ten cíl jsem si dal po mistrovství světa, i když jsem si říkal, že to bude hodně nereálné. Nakonec se to povedlo. Je to další splnění mého snu a já mám rád takové výzvy, snažím se tím motivovat i v tréninku a dávat si velké cíle. I když teď se blbě dávají nějaké cíle, když se dá říct, že jste všeho dosáhl. Ale já si vždycky musím najít to svoje, jít si za tím, tvrdě makat v tréninku i na závodech.

Lukáš Krpálek a Luděk Sobota na vyhlášení Sportovce roku 2019.
Judista Lukáš Krpálek se s manželkou Evou také objevil na slavnostním vyhlášení...

Francouze Teddyho Rinera jste ale ještě neporazil...
Všechno má postupný vývoj. Vím, že porazit rozhodně jde, dvakrát jsme spolu zápasili a dvakrát chyběl kousek, ale doufám, že i tohle se povede, je to pro mě důležitá meta, i to mě motivuje se připravovat víc a víc. Byl bych hrozně rád, kdyby k tomuhle zápasu došlo, ať už na Evropě, nebo právě na olympiádě. A věřím, že na tak velké soutěži nechám víc, než jsem nechával doteď. A věřím, že mě to tak nakopne, že se to jednou povede.

Když už jsme u vašich zad, jak jsou na tom?
Je to o něco lepší, ale furt mě omezují a bolí. Dneska jsem byl na magnetické rezonanci, probíral vše s profesorem Kolářem. Nález tam je, ale není tak velký, aby mně to ohrozilo přípravu do dalšího roku. Domluvili jsme, že za ním ještě před odletem na dovolenou pojedu a zkusí mě dát do kupy. Zatím pobírám léky na uvolnění svalstva. Nález byl u výhřezu plotýnky, ale není to úplně velké. Snad by to mělo být, co se týče budoucí kariéry, v pohodě. Já se teď budu muset věnovat trochu víc cvičení se zády, břišním svalstvem a dávat ta záda do kupy.

Na dovolenou prý letos odlétáte do Thajska. Máte představu, jak tam strávíte Vánoce?
My máme Vánoce už zítra (v sobotu) s naší rodinou, v neděli se odebíráme na dovolenou. Těším se, že si konečně pořádně užiju rodiny, protože když jsem v Čechách, tak pořád jezdím na tréninky, na rehabilitace, na různé akce, zase na tréninky. Furt to mám rozkouskované, takže kolikrát s rodinou nejsem tak často. Teď budu mít vlastně šestnáct dní, budeme pospolu, budeme si užívat dovolenou. Těším se, že si pořádně odpočinu, naberu sílu na ten příští rok a energii na to, abych zase sbíral ty medaile.