Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kvitová bude moci zatížit levačku až v létě. Je štěstí, že může dál hrát, říkají lékaři

Sport

  12:30aktualizováno  19:19
PRAHA - Petra Kvitová se na turnaje vrátí nejdříve v druhé polovině příštího roku. Podle lékařů, kteří dvojnásobné wimbledonské vítězce v úterý večer operovali pořezané prsty levé ruky, bude moci sportovně zatížit sešité šlachy až po půl roce. Doktoři jsou ale optimističtí, že tenis bude moct hrát a má šanci, že bude mít i dobrý cit.

Po provedené operaci se prý Petra Kvitová cítí dobře. foto: ČTK/AP

„Léčba je rozdělena. Čtrnáct dnů je na zahojení rány, šest týdnů než je šlacha spojená, ale to je jako rozžvýkaná žvýkačka,“ řekl na tiskové konferenci operatér Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.

„Aby vyzrála a byla dostatečně pevná a zvládla zátěž, tak jsou potřeba tři měsíce a předtím nesmíte dělat silový pohyb. Pak se může začít pracovat na síle a pokud se bavíme o sportovním zatížení, tak jde o nějakých šest měsíců,“ doplnil.

Šestadvacetileté Kvitové museli lékaři narychlo operovat poraněné šlachy na všech prstech levé ruky a dva nervy, které hráčce nožem poranil neznámý pachatel pří úterním ranním přepadení v jejím prostějovském bytě.

„Jednalo se o řezné poranění, jak chytila nůž. Zasaženy byly všechny prsty s tím, že nebyly přerušeny kompletně všechny struktury. Na každém prstu byla zasažena jedna nebo dvě šlachy,“ popsal Kebrle.

Má dlouhé a štíhlé prsty, což je dobře

Při operaci byla tenistka v celkové narkóze, zákrok trval tři hodiny a 45 minut. Podařená operace je ale podle Kebrleho jen 50 procent úspěšného výsledku.

Důležité je, i jak se bude vyvíjet rehabilitace. Lékař míní, že Kvitová má velkou šanci na úplné uzdravení. „Je mladá, zdravá a má dlouhé štíhlé prsty, to je dobrá prognóza,“ uvedl Kebrle.

Kvitová se v ideálním případě vrátí na kurty v polovině sezony. Přijde o grandslamy Australian Open, Roland Garros, Fed Cup a pravděpodobně i o Wimbledon.

„Je to poměrně masivní záležitost. Budeme dělat všechno proto, aby vše bylo jako dříve. Ale je to těžké poranění. Rizik je mnoho,“ uvedl Kebrle.

Zklamaná Petra Kvitová ve finále Fed Cupu.
Petra Kvitová ve finále Fed Cupu.

Operaci prováděl společně s primářkou ústavu Alenou Schmoranzovou. Nemocnice s 52 lůžky je specializovaným pracovištěm, kde už 41 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou.

Kebrle v minulosti například operoval zlomený prst sdruženáře Tomáše Portyka před olympijskými hrami v Soči.

Podle mluvčího hráčky Karla Tejkala se Kvitová cítí s ohledem na svůj stav dobře. „Děkuje všem za podporu a těší se, až vezme raketu do ruky,“ dodal.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč