Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pořezaná hrací ruka? To nejhorší, co se může tenistovi stát, říkají Novák i Pála

Sport

  6:00
PRAHA - Když 30. dubna 1993 pobodal na turnaji v Hamburku americkou tenistku Moniku Selešovou Němec Gunter Parche, fanatický fanoušek své krajanky Steffi Grafové, tehdejší světová jednička se z ataku už nikdy úplně nevzpamatovala.

Petra Kvitová. foto: Reuters

Může podobný osud potkat i dvojnásobnou wimbledonskou vítězku Petru Kvitovou, kterou v úterý ráno napadl v jejím bytě neznámý útočník?

„Nechci předbíhat, neznáme rozsah zranění, ale poraněná herní ruka je to nejhorší, co se může tenistovi stát,“ řekl LN Jiří Novák, bývalá česká mužská jednička a v roce 2002 světová pětka.

Ivo Kaderka: Útok na Kvitovou se mnou hrozně otřásl

Prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderku šokovala zpráva o napadení dvojnásobné wimbledonské vítězky Petry Kvitové. Kriminální čin neznámého útočníka jím "hrozně otřásl". Za smutnou náhodu označil skutečnost, že se incident přihodil právě v den slavnostního vyhlášení ankety Zlatý kanár, na kterém měla být v Přerově Kvitová také přítomna. Ocenění nejlepších českých tenistů se neslo zcela ve stínu ranního útoku.

"Považuji tento útok za naprostou šílenost. Bohužel doba, ve které žijeme, je podivná. Držím Petře palce, ať se z toho co nejdříve dostane. A šok, který prožila, ať netrvá dlouho. Je silná," řekl v rozhovoru s ČTK Kaderka.

Lékař a fyzioterapeut tenistů Pavel Kolář tenisového šéfa informoval, že Kvitová musí na operaci s pořezanou rukou. "Konkrétnější informaci nemám," řekl Kaderka, který věří, že policie pachatele co nejdříve dopadne a potrestá.

Útok na českou tenisovou hvězdu ale Kaderka nechtěl srovnávat s napadením Moniky Selešové, kterou před třiadvaceti lety na turnaji v Hamburku během tenisového zápasu bodl nožem pomatený příznivec.

"Pro Moniku to byl takový šok, po kterém se do tenisu pořádně nevrátila. To, myslím, Petře nehrozí. Dnešní útok na ni neměl s tenisem jako takovým a prostředím stadionu nic společného. Byl to brutální kriminální čin," řekl Kaderka.

Kvitovou označil za silnou osobnost. "Ovšem je to přece jen mladé děvče, má svoji dušičku, svoje starosti. Nemusíme spekulovat, něco podobného zanechá na každém do konce života stopu. Petra se z toho musí dostat. Když bude sebemenší možnost jí pomoci, tak to všichni mile rádi uděláme," řekl prezident tenisového svazu.

„Když máte problém s nohou, tak se ještě k míčku nějak dostat můžete a díky citu jej zahrajete. Je to stejné, jako by o cit přišel třeba chirurg,“ pokračoval semifinalista Australian Open.

„Nechápu, jak někdo může něco takového udělat, tací lidé vůbec nepatří do společnosti. Mladá žena otevře ráno dveře svého bytu a stane se jí toto? Věřím, že bude Petra brzo v pořádku a že policie pachatele chytí.“

Pála obranu levačkou chápe

Podobně mluvil i další bývalý tenista a především úspěšný trenér František Pála. „Je to strašné. Přesný rozsah zranění nevíme, ale údajně jde o pořezané prsty a šlachu. Snad to lékaři zvládnou, určitě bude mít tu nejlepší možnou péči,“ pronesl otec současného fedcupového nehrajícího kapitána Petra Pály.

„Chápu, proč má zraněnou levačku. Také jsem levák a instinkty vám velí se bránit v takových chvílích silnější rukou. Mě se stalo něco podobného, že jsem si spálil levou ruku, místo toho abych tam strčil pravačku,“ vysvětlil své tvrzení.

„Nic podobného si nepamatuji. Jen útok na Selešovou a v roce 1989 srazilo na turnaji v Miami na parkovišti auto Thomase Mustera. Dával se dohromady rok. Ale to byla nehoda,“ přidal dvaasedmdesátiletý muž.

Ani jeden z nich se nechtěl zároveň pouštět do polemik, nakolik bude poničená psychika Kvitové. Její reprezentační parťačka Andrea Hlaváčková ale věří bojovnici z Bílovce i po této stránce.

„Byla jsem hodně otřesená, ale Petra je kliďaska, věřím, že to zvládne a nějak přijme,“ řekla pro rádio Impuls stříbrná deblistka z her v Londýně 2012.

V dobrý konec a návrat Kvitové na kurty jistě nevěří jen ona.

20.prosince 2016 v 14:04, příspěvek archivován: 20.prosince 2016 v 19:31

The thoughts of everyone at Wimbledon are with Petra Kvitova, and we send her our best wishes for her recovery. https://t.co/4HrLCrlQc6

20.prosince 2016 v 15:21, příspěvek archivován: 20.prosince 2016 v 19:31

@Petra_Kvitova All my prayers & thoughts are with u Petra.This is just beyond awful!! U are so strong , u will come back to us on the @WTA

20.prosince 2016 v 15:12, příspěvek archivován: 20.prosince 2016 v 19:31

Just heard what happened to @Petra_Kvitova ! All my thoughts are with her today! So scary! One of the nicest people I know!

20.prosince 2016 v 15:37, příspěvek archivován: 20.prosince 2016 v 19:32

My prayers and best wishes to @Petra_Kvitova stay strong

20.prosince 2016 v 14:30, příspěvek archivován: 20.prosince 2016 v 19:32

So upset hearing the news about @Petra_Kvitova. Hands down one of the nicest people I've ever met. All my thoughts with her

20.prosince 2016 v 14:56, příspěvek archivován: 20.prosince 2016 v 19:32

Just finding out about @Petra_Kvitova and the awful stabbing and injury to her hand- pulling for you Petra, všichni držíme palce!!! Xoxo

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!