Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Landis: Contadorův kouč distribuoval drogy

Sport

  15:44
KOLÍN NAD RÝNEM - Bývalý americký cyklista Floyd Landis označil v rozhovoru pro německou televizní stanici ARD jednoho ze svých bývalých trenérů za distributora drog. Kouč Pepe Martí, který později spolupracoval i se Španělem Albertem Contadorem, podle dopingového hříšníka Landise dodával nedovolené podpůrné látky nejen jemu, ale také dalším jezdcům stáje US Postal, mezi nimiž zmínil i Lance Armstronga.

Alberto Contador. foto: ČTK

Landis, jenž kvůli užití testosteronu přišel o triumf na Tour de France 2006, byl prý systematicky dopován, což také v několika e-mailech napsal americké cyklistické federaci i mezinárodní unii UCI. Martí podle jeho vyjádření zásoboval látkami na podporu výkonnosti například i sedminásobného vítěze Tour de France Armstronga a další Američany George Hincapieho a Leviho Leipheimera.

"Martí nebyl ničím jiným, než známým překupníkem drog. Za dobu mého působení v US Postal mi prodával růstové hormony, EPO i další zakázané substance," řekl Landis na adresu kouče, jenž později spolupracoval s Contadorem ve stájích Discovery Channel a Astana. Z dopingu Landis dlouhodobě obviňuje Armstronga, který za oba týmy jezdil.

Contadorův mluvčí označil Landisova obvinění za lež. "Alberto zná Martího z doby, kdy byl v Discovery. Když byl týmovým koučem, staral se o trénink a stejnou roli poté plnil i v Astaně, kam se přesunul poté, co se americký tým rozpadl," uvedl v prohlášení Jacinto Vidarte.

"Tento rok jsou jedinými zodpovědnými lidmi za Albertův kalendář a přípravu členové stáje Saxo Bank a její majitel a manažer Bjarne Riis," uvedl mluvčí trojnásobného krále Tour de France a dvojnásobného vítěz Gira d'Italia. "Co říká (Landis) o Martím, to je lež," dodal Vidarte.

Autor: