24. července 2011 22:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dopingový expert: Tour de France byla čistější

Peleton před Vítězným obloukem v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peleton před Vítězným obloukem v Paříži | foto: Reuters

PAŘÍŽ Letošní Tour de France byla podle antidopingového experta Michela Rieua zřejmě jednou z "nejčistších" za poslední roky. Během třítýdenního závodu se objevil jediný pozitivní nález ruského cyklisty Alexandra Kolobněva. Jestli zůstane pouze u něj, bude známo zhruba za týden, kdy budou podle šéfa francouzské antidopingové agentury (ALFD) Bruna Genevoise hotové analýzy zbývajících vzorků odebraných na Tour.

Odborný poradce ALFP Rieu tvrdí, že už při pohledu na průběh letošního ročníku byl znát rozdíl oproti minulým letům, kdy slavný závod provázely dopingové skandály. "Většina jezdců pořádně trpěla, bylo jim to vidět ve tváři. Nepůsobili jako supermani, jako tomu bylo dřív. Nevypadalo to, že jedou na skútrech místo na kolech," řekl agentuře AP.

O TOUR DE FRANCE ČTĚTE VÍCE

Mnoho testů bylo podle něj prováděno s momentem překvapení, což prý mohlo vykolejit ty, kdo by chtěli systematicky dopovat. "Zdá se, že se letos něco pohnulo," uvedl Rieu.

O jediný pozitivní test na loňském ročníku se postaral jeho vítěz Alberto Contador, jehož nález na clenbuterel vyšel najevo až v září. Španěl vinu popírá a tvrdí, že za výsledek může kontaminované maso. Případ bude v srpnu řešit arbitráž v Lausanne.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!