Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konečný o Kreuzigerovi: Na Tour nezklamal

Sport

  19:07
PRAHA - Nejprestižnější cyklistický závod je u konce. Jediný Čech startovního pole skončil na celkovém 112. místě, přesto podle odborníků nezklamal. "Vždyť do Francie jel jen jako pomocník," vysvětlil bývalý cyklista Tomáš Konečný.

ilustrační foto foto: ČTK

LN Je Cadel Evans podle vás zaslouženým vítězem?
Vyjel si to na trati, dřel a vítězství mu nikdo zadarmo nedal. Triumf je to rozhodně zasloužený.

LN Očekával jste jeho výraznou dominanci ve 20. etapě - klíčové časovce?
Předpokládal jsem, že v ní získá dostačující rozdíl. Ale že si vyjede přes dvě a půl minuty, mě možná trochu překvapilo.

O TOUR DE FRANCE ČTĚTE VÍCE

LN Co vás na tour zklamalo?
Byla škoda, že odstoupilo mnoho favoritů, již se tak nepředstavili v zajímavých horských etapách. Mrzí mě, že Tour nemohl dokončit Vinokurov (v polovině seriálu upadl a udělal tečku za kariérou - pozn. red.). A vlastně i bratři Schleckové, kteří jsou v horách nejsilnější a mohli být aktivnější. Jenže ti si hlídali Contadora, který ale neměl ideální formu.

LN Proč se podle vás příliš nedařilo českému jezdci Romanu Kreuzigerovi?
Jeho cílem není na každém závodě vyhrát. Nelze proto hovořit o tom, že by se mu nedařilo. On si letošní sezonu rozfázoval tak, aby o umístění bojoval na Giru. A na něm se předvedl ve slušném světle, kdežto na Tour měl pomáhat Vinokurovovi. A myslím si, že se z tohoto hlediska se prezentoval celkem pěkným výkonem. Navíc mu možná trochu chybělo štěstí, proto nebyl tolik výrazný.

LN Bylo podle vás rozumné, že si Roman zkusil kombinaci Gira - skončil na něm šestý - a Tour? Dají se vůbec tyto závody kombinovat a v obou uspět?
Podívejte se na výsledky Contadora (na Giru zvítězil - pozn. red.). Ten by vám odpověděl, že se to dá. On je ale trojnásobným vítězem Tour de France, a proto pátou příčku považuje za neúspěch. Ale jde to... Jen se musíte poctivě připravit s tím, že budete v obou závodech startovat. Kreuziger počítal s tím, že pojede Giro a Tour vynechá, nakonec ale rozhodnutí na poslední chvíli změnil. A hlavně byl v Astaně lídrem někdo jiný: tým byl postavený okolo Vinokurova, jemuž ostatní pomáhali. A když pak Alexander odstoupil, Roman už měl nabranou ztrátu a na celkové umístění jet nemohl.

LN Jak se vůbec závodníkům hledá motivace, když mají výraznější ztrátu a v podstatě jim o nic nejde?
Na každém závodě vám o něco jde. Obzvlášť na Tour. Na ní jsou všichni jezdci nehledě na umístění dostatečně motivovaní. Když se vám navíc podaří dílčí úspěch, budujete si kariéru a zhodnocujete své jméno.