Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ledecká čekala pár cizinců, na Staromáku bylo přes 4 tisíce lidí. Sáblíková chce pokračovat

Sport

  13:25aktualizováno  17:08
PRAHA - Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká a stříbrná medailistka Martina Sáblíková dorazily po příletu z Pchjongčchangu na Staroměstské náměstí, kde je přivítaly stovky fanoušků. Lidé v Praze na sportovce čekali ve velkém mrazu od 15:00, kdy začal doprovodný program.

Ester Ledecká před fanoušky na Staroměstském náměstí. foto: MAFRA

Program byl plánovaný do 19:00 hodin. „Jeho první část bude věnovaná historickým úspěchům České republiky na různých olympijských hrách. Druhá část, ve které se objeví olympionici, se zaměří na letošní olympiádu,“ řekla ČTK za organizátory Hana Tietze.

První desítky lidí se pod velkým pódiem o rozměrech 12x10 metrů a velkoplošnou obrazovkou objevily i přes chladné počasí už hodinu před začátkem programu. Krátce před 16:00 už jich byly na místě stovky a ozvaly se první sborové pokřiky „kdo neskáče, není Čech“ a „Ester Ledecká“. 

Vedle přímých reportážních vstupů nechyběly ani soutěže či hudební vystoupení. Odpolednem provázejí moderátoři Libor Bouček a Martin Hájek. Úspěšní reprezentanti dorazí na Staroměstské náměstí bezprostředně po příletu přímo z pražského letiště. 

„Nemůžu se dočkat Ester, je to pro mě absolutní hrdinka,“ svěřila se jedna z nadšených fanynek, zachumlaná do šály v národních barvách.

Dočkala se po 17. hodině. „Dobrý den… strašně moc se mi klepou ruce, si musím zvyknout, a dokonce i hlas…,“ pobavila přítomné i moderátora Libora Boučka dvaadvacetiletá hvězda světového lyžování i snowboardingu.

„Chtěla bych strašně moc poděkovat, tohle je neuvěřitelné… myslela jsem si, že tady bude pár lidí u Orloje, řeknu ahoj a půjdu… Děkuji Praze, že tohle dokázala zorganizovat. Tuhle párty,“ dodala s úsměvem a poté si doběhla pro čokoládu od lidí z první řady pod pódiem.

Vedle Ledecké se zhruba čtyřmi tisíci fanoušků představila také stříbrná rychlobruslařka Martina Sáblíková, která tak už má z olympiád celkem šest cenných kovů.

A slíbila, že se pokusí o další. „Kde budu za čtyři roky? Já doufám, že v Pekingu,“ usmála se třicetiletá závodnice, která se letos potýkala se zdravotními problémy. Publikum ji za tato slova odměnilo bouřlivým potleskem.

Ester Ledecká a Martina Sáblíková na pódiu na Staroměstském náměstí.

Na hrách v Pchjongčchangu se rozdělovalo 102 sad medailí, česká výprava získala sedm cenných kovů. Vedle šampionky v lyžařském super-G a obřím slalomu na snowboardu Ledecké přidali stříbrné medaile rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonista Michal Krčmář, bronz získaly rychlobruslařka Karolína Erbanová, biatlonistka Veronika Vítková a Eva Samková ve snowboardcrossu.

Samková, Krčmář a Erbanová pak svojí přítomností potěšili stovky fanoušků na náměstí ve svém rodném Vrchlabí. Posledně jmenovaná dorazila ovšem z Prahy se zpožděním.

Stovky lidí přivítaly 26. února na náměstí ve Vrchlabí na Trutnovsku olympioniky, kteří pocházejí z podkrkonošského města. Po Samkové vystoupil na pódium stříbrný Michal Krčmář.

Stovky lidí přivítaly 26. února na náměstí ve Vrchlabí na Trutnovsku olympioniky, kteří pocházejí z podkrkonošského města. První na podiu vystoupila bronzová Eva Samková.

Staroměstské náměstí je tradičně dějištěm přivítání a oslav úspěšných českých sportovců. Lidé zde s hokejisty slavili například historický triumf na olympiádě v Naganu v roce 1998 nebo vítězství na mistrovství světa v roce 2010.

Ledecká a spol. už jsou v Praze

Do Prahy dorazila nejpočetnější část české výpravy ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Z Koreje přiletěly i poslední dvě medailistky, dvojnásobná šampionka Ester Ledecká a bronzová rychlobruslařka Karolína Erbanová. Ostatní medailisté dorazili už dříve.

Vítězka super-G na lyžích a obřího slalomu na snowboardu Ledecká měla povinnosti ještě při nedělním slavnostním zakončení, při kterém nesla českou vlajku. Přímo z letiště se přesune na Staroměstské náměstí, kde bude přivítána společně s Martinou Sáblíkovou, stříbrnou olympijskou medailistkou ze závodu na 5000 metrů. 

Staroměstské náměstí přivítalo sportovce z olympiády v Pchjongčchangu.
České vlajky jsou při vítání olympioniků z Pchjongčchangu samozřejmostí.

Zatímco Sáblíková přiletěla už v neděli, dnes dorazila do Česka další medailistka z rychlobruslařského oválu v Kangnungu Erbanová. Ta po třetím místě v závodě na 500 metrů změnila plány a neletěla rovnou do Nizozemska, kde žije a trénuje.

Erbanová patří mezi úspěšné olympioniky ze základní školy ve Vrchlabí, kde byla její spolužačkou tentokrát bronzová snowboardcrossařka Eva Samková a kterou navštěvoval i stříbrný biatlonista Michal Krčmář. Také Vrchlabí připravilo pro „své“ olympioniky na dnešní odpoledne přivítání na náměstí. Pořadatelé doufají, že by ho mohla stihnout i Erbanová.

Do Prahy dorazila také hokejová reprezentace, která ale postup do semifinále v cenný kov neproměnila a skončila čtvrtá.

Olympioniky ve Vrchlabí přivítaly v mrazivém počasí stovky lidí

Stovky lidí dnes odpoledne na hlavním náměstí ve Vrchlabí přivítaly olympioniky, kteří pocházejí z tohoto podkrkonošského města. První na pódium vystoupila bronzová snowboardcrossařka Eva Samková a poté stříbrný biatlonista Michal Krčmář. Vpodvečer by lidé měli přivítat v centru města ještě bronzovou rychlobruslařku Karolínu Erbanovou a běžkyni na lyžích Karolínu Grohovou.

"Je to nádherné, Vrchlabí má krásnou atmosféru. Lidé jsou tady skvělí, hrozně ráda se sem vracím," řekla Samková bezprostředně poté, co sešla z pódia. Na náměstí také zazněla píseň Vrchlabského dixielandu, který si pro úspěšnou olympioničku připravil i speciální píseň.

Před více než dvěma tisícovkami lidí nevystoupili olympionici současně, Samková musela odjet dříve. "Jedu na závody do Španělska a pak do Ruska, sezona ještě neskončila," dodala Samková.

Krčmář poděkoval za podporu, kterou ve Vrchlabí má. "Je to pocta pro nás sportovce a zároveň jsem strašně rád, že nám město Vrchlabí umožnilo fanouškům poděkovat za podporu. Velmi si vážím, že přišlo tolik lidí," řekl Krčmář.

Vrchlabští medailisté z Pchjongčchangu dostali náramkové hodinky s věnováním v hodnotě 50.000 až 60.000 tisíc korun. Kromě toho květiny a další drobné dary.

Starosta Jan Sobotka ČTK řekl, že je rád, že se díky úspěchu vrchlabských sportovců o městě mluví. "Problém byl s termíny sportovců. I dnes je to poměrně komplikované a napjaté. Všichni se na pódiu najednou nepotkají, vystoupí jeden po druhém. Je to náročné nejen organizačně, ale i díky počasí, je tady veliká zima," řekl Sobotka. Teplota odpoledne klesla až k minus 10 stupňům Celsia.

Podle Sobotky není náhoda, že na olympiádě v Pchjongčchangu bylo tolik úspěšných sportovců s vazbou na Vrchlabí. "Nejsou prvními ani posledními. Za posledních 50 let vyrůstali ve Vrchlabí vynikající sportovci. Na této olympiádě se to sešlo, cinklo to třikrát. Jsem velmi rád, že se ukazuje, že podpora sportu ve Vrchlabí má smysl," řekl Sobotka.

Součástí slavnostního přivítání olympioniků byla i projekce či autogramiáda. Prezentovaly se také úspěchy vrchlabských mladých sportovců z olympiády dětí a mládeže, která se na konci ledna konala v Pardubickém kraji.

S vítáním úspěšných sportovců má Vrchlabí zkušenosti. Na den přesně před čtyřmi lety Samková po vítězství na hrách v Soči dostala na slavnostním přivítání olympioniků vysněného koně. Společně se Samkovou tehdy na pódium vystoupili také běžkyně na lyžích Grohová a biatlonista Krčmář. Rychlobruslařku Erbanovou zastoupila její matka.

Samková, Erbanová i Krčmář chodili mezi lety 2002 až 2008 ve Vrchlabí na Základní školu náměstí Míru, Erbanová a Samková dokonce do jedné třídy. (ČTK)

Autoři: , ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat