Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Legendární Zátopková: Je fajn, že se za nás republika už nestydí

Dana a Emil Zátopkovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dana a Emil Zátopkovi. | foto: ČTK

PRAHA Nedávno si zlomila tři žebra. Při sázení narcisových cibulek před svým bytem v pražské Troji chtěla zapíchnout hůlku do hlíny, ta se zlomila a Dana Zátopková (88) upadla trupem na kbelík. Slavná oštěpařka, která v roce 2003 převzala z rukou prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy, už je ale v pořádku. "Naštěstí to srůstá dobře. Už se můžu i smát!" říká vdova po čtyřnásobném olympijském vítězi Emilu Zátopkovi.

SPECIÁL LIDOVÝCH NOVIN

Byli nerozlučnou dvojicí. Narodili se ve stejný den i stejný rok, to už se nedá nazvat jinak než osud. A stali se nejslavnějším a nejúspěšnějším československým manželským sportovním párem. Emil a Dana Zátopkovi. Přesto se jejich cesty párkrát i rozdělili. Naposledy před deseti lety, když čtyřnásobný olympijský šampion navždy opustil tento svět.

DALŠÍ VYZNAMENANÍ

Kromě Dany Zátopkové udělil prezident Václav Klaus ve svém prvním volebním období ještě čtyři další státní vyznamenání -medaile Za zásluhy.

* Roman Šebrle (2004): Jeden z nejlepších desetibojařů historie vybojoval v roce 2004 do své bohaté sbírky úspěchů olympijské zlato.

* Alena Vrzáňová (2004): Na ocenění svých dvou titulů mistryně světa v krasobruslení si musela počkat 54 let. V roce 1950 emigrovala do USA a do rodné vlasti se vrátila až po revoluci.

* Josef Masopust (2006): V roce 1962 přivedl československou reprezentaci až do finále mistrovství světa v Chile. Ve stejném roce získal jako první český fotbalista v historii Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy.

* Kateřina Neumannová (2006): Na olympiádě v Turíně v roce 2006 završila svůj pohádkový příběh a v posledním olympijském závodě v životě si dojela pro kýžené zlato.

"Musela jsem si zvyknout na život bez Emila, nic jiného mi nezbylo. Ale jednou za čas si sednu, zapálím svíčku, dám si tu trošku Emilova popílku ve džbánečku na stůl... Jenže už nepřijde, ani na minutu," vzpomíná na svého manžela v rozhovoru pro LN Dana Zátopková, zlatá olympijská medailistka v hodu oštěpem z roku 1952.

Národ je miloval, ale vše, jako velké části jiných sportovců, změnil rok 1968.

"Dlouho se pak o nás nesmělo psát, byli jsme zastrčeni v šuplíku, deset let jsme spolu nesměli vycestovat na Západ. Bylo to nepříjemné, přátelé nás neustále zvali, ale brali jsme to zvesela - komunisté to dělají, abychom si trochu odpočinuli," usměje Zátopková se při vzpomínkách na těžké období jejich životů.

Ocenění za své úspěchy a národní hrdost se dočkali až po revoluci. Emil Zátopek dostal státní vyznamenání už v roce 1998, jeho manželka o pět let později.

"A jestli jsem Emilovi záviděla, že dostal vyznamenání dříve, než já? Probůh ne, já mu to ze srdce přála. Bylo přece fajn, že se za nás republika už nestydí. My jsme totiž trochu nevděčný národ, v tom jsou lepší Němci, Maďaři, Poláci...," vysvětluje vitální atletická legenda.

"Umíme se nadchnout, ale i rychle zapomenout. Možná bychom v tomto směru potřebovali trošku nakopat do zadnice anebo proškolit. Abychom si víc vážili sami sebe, lidí, kteří uměli či umějí v něčem vyniknout," dodává.

Příběh oceněného hokejisty Jágra, včetně rozhovoru s hokejovou legendou čtěte v pátečním vydání deníku

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.