Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

König: Moje práce je v první stovce kilometrů, pak ať se klidně trápím

Sport

  12:03
PRA-LOUP (od našeho zpravodaje) - Na koncovky horských etap se necítí, tím více se však snaží být platným v jejich úvodu. Také v 17. etapě do Pra-Loup to nebylo jiné. Leopold König v ní v dresu týmu Sky pomáhal stahovat brzké ataky Contadora, Quintany i Valverdeho.

Tady je jeho místo. Leopold König (vpravo) se stará o tempo lídrovi celkového pořadí Tour de France Chrisu Froomovi ve žlutém. foto: ČTK/AP

Horské etapy po dni volna vždy bývají problematické. Jak se dnes jelo vám?
Špatně. Nejsem na tom fakt dobře a asi už se to do konce Tour nezlepší. Jsem unavený. Jistě, to jsou všichni. Ale asi opravdu cítím následky toho Gira. Nedá se nic dělat, musím hodně pomáhat klukům ze začátku etap, abych byl týmu platný. Naštěstí ostatní kluci jsou na tom relativně dobře a coby tým jsme na dobré cestě a zatím to máme pod kontrolou.

Vy sám si pak můžete dovolit dojet do cíle se ztrátou 20 minut...
Jenže samozřejmě bych radši dojížděl v první dvacítce, nebo vydržel déle v kopci. Nedá se nic dělat, když to tělo nepovolí, hlava může jet jak chce. Je to paradox, mentálně jsem na tom dobře, cítím se svěží a namotivovaný do závodů, ale tělo říká ne.

Chris Froome dojel do cíle s největším soupeřem Quintanou. Jak moc vám dodává sil, když nadále bezpečně držíte žlutý dres?
Nakopne mě pokaždé, když vidím, že Chris se cítí super. O tom to je, aby se váš lídr cítil dobře. Já se můžu cítit špatně, ale nejdůležitější je, abych odvedl svoji práci. Když nezazmatkujeme, tak nás až do Paříže jen tak něco nerozhází. I když cesta je pořád dlouhá. Ty starty etap jsou strašně trvrdé, když se rodí únik. A navíc dneska tam hodně brzy útočil Contador a potom i Quintana a Valvede. My to musíme eliminovat, což stojí spoustu sil. Ale je to práce, která pošetří síly Froomiemu a ten pak může v kopcích ještě útočit.

Právě když se v první polovině etapy pokoušel odjíždět Contador, vy jste tahal špici pelotonu, abyste ho zase sjeli. Už na ranních poradách tedy dostáváte přidělenu práci v úvodních kilometrech?
No právě. Já dokážu udělat práci v první stovce kilometrů, takže ji tam taky dostávám. Na další průběh etapy už se na tu práci necítím, to už mi nějak děsně odcházejí síly. Nevím proč. Prostě je to jiné než na loňské Tour. Ale jsem rád, že tu práci odvedu v té první polovině. Jak dnes při sjíždění Contadora, tak když se Valverde a Quintana už na prvních 50 kilometrech snažili dostat do skupiny uprchlíků.

Vůbec to byla etapa mnoha zájmů, narážejících do sebe, nemyslíte? Bojuje se o titul, o pódium, o Top 10, o etapu.
Přesně tak. Každý tým měl dnes nějaký zájem. Když jel Matthias Frank z IAM vepředu, tak virtuálně skákal až na 4. místo celkového pořadí. Trek naopak kvůli Mollemovi a jeho pozici v Top 10 nechtěl, aby Frank tak moc odjel. Ale těchto bojů mezi týmy můžeme i využívat. Všímám si například, že tam je nyní velký boj i mezi Quintanou, Valverdem a Nibalim. Z čehož můžeme také těžit. 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat