22. července 2015 21:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bárta po dalším úniku: Když jste vepředu, nechce se vám čekat na lídry

Jan Bárta v cíli sedmnácté etapy Tour de France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Bárta v cíli sedmnácté etapy Tour de France. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

PRA-LOUP (od našeho zpravodaje) „Už jedeme jen v pěti,“ dozvěděl se za cílem v Pra-Loup. Tým Bora Argon ztratil během 17. etapy Tour dalšího muže, nástrahy Tour už byly nad síly Sama Bennetta, mladého irského sprintera. Naopak Jan Bárta byl na trati opět takový, jak ho známe, tedy bojovný cyklista, deroucí se do úniků. Cílem projel na 26. místě, coby nejlepší z jezdců Bory.

Když jste se vydal do úniku v horské etapě na Plateau de Beille, prohlásil jste pak: Chtěl jsem si to udělat hezké. Takže dneska jste si to zase chtěl udělat hezké, když jste se vydal stíhat vedoucí skupinu uprchlíků?
On ten balík moc nejel, tak jsem si nastoupil, a na vrchařské prémii na 96. kilometru jsme v pěti lidech odjeli. Jenže na tom dalším kopci (Allos) se potom ta naše skupina úplně rozpadla. Zůstal jsem tam jen s jedním dalším borcem a jel jsem pak víceméně sám až do cíle.

Právě průsmyk Allos byl nejvyšším bodem letošního ročníku Tour. Hodně bolel?
Bolel. Ze začátku etapy se mi sice nejelo moc dobře, ale pak jsem se rozjel a bylo to už lepší. Vůbec nevím, kolik tam nakonec zůstalo přede mnou lidí z té vedoucí skupiny. A ke konci cílového kopce do Pra-Loup mě nakonec přeletěli Froome, Quintana, Nibali a jejich skupinka asi šesti lidí.

Jak jste si připadal, když se přehnali kolem vás?
Na chvilku jsem je zahákoval, ale to jejich tempo bylo hodně rychlé, takže jsem zase odpadnul.

Pra Loup je slavný kopec, kde před 40 leta skončila vláda Eddyho Merckxe. Jak se zamlouval vám?
Líp než některé jiné. Ale to se těžko srovnává.

Kdyby vám někdo na začátku Tour řekl, že před jejím závěrem budete v celkovém pořadí na hraně první třicítky a že se předvedete v únicích i ve dvou horských etapách, asi byste úplně nevěřil, ne?
Já nevím. Prostě jsem se cítil dobře, tak jsem zase zkusil odjet - a když jste vepředu, chcete jet a nechcete čekat na ty lídry, co se ženou zezadu. Tak jsem se snažil jet. Týmu jde o o to, abychom byli v etapách vidět.

Teď si dáte oraz a ještě něž Tour dorazí do Paříže, zkusíte to znovu?
No... Uvidíme, jak to půjde zítra.