Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Po 16 letech ve finále. Moc to pro mě znamená, zářila Hingisová

US Open

  12:00
NEW YORK/PRAHA - Bývalá světová jednička Martina Hingisová dosáhla zatím největšího úspěchu od comebacku k vrcholovému tenisu. S Flavií Pennettaovou do finále čtyřhry na US Open. „Moc to pro mě znamená,“ řekla po postupu do finále. Ten přišel 16 let poté, co debl v New Yorku poprvé a dosud naposledy ovládla.

Martina Hingisová (vlevo) a Flavia Pennettaová. foto: ČTK/AP

Tehdy bylo Hingisové pouhých 17 let. Veleúspěšnou kariéru měla teprve před sebou. Stejně jako řadu zranění či pozitivní test na kokain, tedy trablům, které ji už dvakrát přiměly přerušit kariéru. Nikdy však nadobro ukončit.

Naposledy se vrátila loni v létě s touhou sbírat úspěchy v deblu. Její partnerství s Danielou Hantuchovou však příliš triumfů nepřineslo, a tak letos Hingisová zkusila debl po boku své tehdejší svěřenky Sabiny Lisické.

Společně ovládly turnaj v Miami, pak se ale profesně rozešly, a tak se rodačka z Košic nakonec dala dohromady s 32letou Italkou Flavií Pennettaovou, která má za sebou taky slušnou sbírku úspěchů v deblu: vyhrála Australian Open, na US Open byla před devíti lety ve finále.

A letos znovu. „Na tomto turnaji jsme si opravdu sedly. Ještě lépe než na těch, které jsme hrály dosud,“ citovala Hingisovou agentura Reuters. Spolu s Italkou hraje čtvrtý turnaj, dosud bylo jejich maximem čtvrtfinále v Montrealu.

Na US Open zatím válí, do finále prošly bez ztráty setu, cestou vyřadily nasazené trojky Blackovou a Mirzaovou nebo pár číslo pět Peschkeová, Srebotniková. „S Flavií se cítím na kurtu opravdu dobře. Myslím, že to je klíč k úspěchu,“ tvrdí Hingisová. „Baví mě každá vteřina.“

Jaká je jejich taktika? Pennettaová jistí výměny od základní čáry, zatímco Hingisová operuje na síti. „Ona je od základní čáry opravdu silná. A mně vyhovuje být na síti, tam přichází můj čas něco dělat.“

Italka rovněž prozradila, jak spolu tenistky na kurtu komunikují. „Spíš se bavíme španělsky než italsky, protože přítel Martiny je ze Španělska,“ řekla, načež dostala od Hingisové herdu do zad. O soukromí bývalá světová jednička nerada mluví: loni se jí rozpadlo manželství s Thibautem Hutinem, který ji poté nařkl, že je notorická cizoložnice.

Osobní skandály však jen těžko přebijí úspěchy Švýcarky na kurtu, které jsou úctyhodné. Hingisová nasbírala pět singlových a devět deblových grandslamových titulů. Na US Open triumfovala ve čtyřhře před 16 lety s Janou Novotnou. „Odehrála jsem tu nějaké dobré zápasy, mám skvělé vzpomínky. Ale už to byla nějaká doba,“ vzpomínala.

Nyní může vzpomínání přeměnit na krásnou přítomnost - stačí vyhrát ještě poslední zápas, finále proti Ruskám Jekatěrině Makarovové a Jeleně Vesninové. „Když nás porazí a budou moc dobré, OK. Ale když jim to nebude stačit, bude to ještě lepší,“ řekla Hingisová.

Slavné jméno se může znovu objevit na seznamu grandslamových šampionů.

Autor: