Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Žena trenérkou? Tenisty to nenapadne, diví se Navrátilová

Petře Kvitové držela palce i Martina Navrátilová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petře Kvitové držela palce i Martina Navrátilová | foto: Reuters

SINGAPUR (Od našeho zpravodaje) Tenisová legenda Martina Navrátilová patřila k nejvzácnějším hostům Turnaje mistryň. Hrála exhibice, komentovala. Předala cenu vítězkám čtyřhry, která nese její jméno. Ráda by trénovala, ale čeká na správnou nabídku.

Tvrdí, že Tomáš Berdych potřebuje tvrdšího kouče. Vypráví, že v její rodině v Miami bývá občas blázinec, že chystá svatbu. Líčí, jak se těší na lyžování, jak jí chybí hokej. O těchto a ještě dalších věcech mluvila 58letá Navrátilová v Singapuru.

Chcete trénovat, jenže zatím jste si s nikým neplácla. Čím to?
Nevím. Mám svůj program, takže na plný úvazek bych stejně nekoučovala. Ale mohla bych pomoct.

Proč je žen trenérek málo?
Chlapa možná ani nenapadne, že by si najal ženskou. Vždyť se kdekdo divil, že Andy Murray angažoval Amelii Mauresmovou. Je to zvláštní. Vzpomínám si, že když jsem sama sháněla kouče, nezajímalo mě, jestli je to muž, nebo žena. Chtěla jsem nejlepšího možného člověka, s nímž bych si rozuměla a mohla s ním pracovat.

Jste tenisu stále blízko. Objíždíte grandslamy, jste televizní expertkou. Nepůsobíte třeba moc autoritativně?
Fakt netuším. Je pravda, že komentuju mužské zápasy. OK, neznám jejich tenis tak skvěle jako třeba Paul Annacone, který na ATP Tour hrál a pak ji léta sledoval z bezprostřední blízkosti. Ale mám přehled.

Sledovala jste námluvy mezi Berdychem a Lendlem?
Ne, co se děje? Řekněte mi to.

Julia Lemigovová a Martina Navrátilová
Elton John a Martina Navrátilová
Martina Navrátilová s Janou Novotnou po vítězném zápase na French Open
Martina Navrátilová.

Tomáš oslovil Ivana, zda by ho netrénoval. Neklaplo to.
Aha. Já bych Tomášovi doporučila, aby si někoho vzal. Někoho tvrdšího, kdo by mu pomohl. Talent má. Měl by být na žebříčku výš, než je.

Povíte, co byste mu poradila?
To byste museli zaplatit. (smích)

Vidíte, co by potřeboval?
Samozřejmě. Technicky, takticky i psychicky bych pár tipů měla.

V příští sezoně najdou trenéři na WTA Tour podrobné statistiky v tabletech. Co vy, bývalé hvězdy, nabízíte navíc?
Nejdůležitější je kombinace všeho. Musíte poznat, kdy je třeba se soustředit na techniku. Kdy na hlavu a kdy na taktiku. Často musíte jít do podrobností. Záleží na situaci, na pohodě, na soupeři. Většinou je lepší mluvit méně než hodně.

Tady jste válela v exhibicích. Jak často ještě hrajete?
Než jsem přijela sem, šla jsem asi pětkrát. Ale předtím jsem se šest týdnů nedotkla rakety.

Nestýská se vám po tenise?
Nechybí mi. Ale baví mě, když se do něj zakousnu. Tady jsem se ve třetím zápase cítila úplně nejlíp. Říkala jsem si: „Ježiš, já bych si zítra zase zahrála.“ Ale už letím domů.

Jak se vám vlastně líbilo na prvním Turnaji mistryň v tropech?
Organizace byla vynikající. Kurt se mi zdál pomalejší, ale jinak všechno parádní. Starali se o nás moc dobře. Jídlo, pohodlí v hotelu. Fanoušci byli nadšení, přitom podle jejich reakcí tenisu rozumějí. Vášnivě tleskali a fandili.

Stačila jste se tu porozhlédnout?
Už v srpnu mě sem pozvali, abych turnaj propagovala. Tak jsem za dva dny procestovala skoro celou zemi. Teď jsem třeba na pláži v parku surfovala na umělých vlnách. Jsem utahaná, ale bylo to fajn.

Co vás v této době nejvíc zaměstnává?
S Julií (snoubenkou) vychovávám dvě děti. Máme pět psů, kočku. Je to blázinec, pořád se něco děje. A ráda si dělám věci sama pro sebe.

Například?
Dvakrát týdně dělám jógu. Taky ráda jezdím na kole, což se v horku na Floridě líp snáší než běhání.

V životě jste podnikla řadu dobrodružství. Co nyní plánujete?
V listopadu přednáším v Barceloně. Když budu v Evropě, navštívím v Česku sestru. Poletím na Australian Open. A těším se na lyžování.

Vydáte se do Aspenu?
Nevím, jestli ukecám Julii, ona na studené počasí moc není. A taky je to do Colorada pořádná dálka. Program na Vánoce ještě nemáme. Ale já v zimě určitě vyrazím a zajezdím si. Taky mi chybí hokej.

Ano, vždyť vy jste kdysi hrála v týmu.
A teď už jsem dva roky nebyla na bruslích. V Miami mají ligu pro amatéry. Pro ženské i smíšené týmy. Musím s tím něco udělat.

ČTĚTE TAKÉ

Při US Open jste Julii požádala o ruku. Kdy se budete brát?
Někdy v příštím roce. Na Floridě pořád nejsou naše svatby legální. Je to komplikované. I proto, že přítelkyně není Američanka. Ale ono to nějak dopadne.

Pořád platí, že na Juliiny dcery jste příliš přísná?
Trošku couvám. Ta starší se zakousla do tenisu, ale hraje se svým trenérem. Já na ni jednou za čas mrknu. Popovídáme si a zase odejdu. Nechci tam být každý den.

Od vašeho dětství se výchova mládeže dost změnila, že?
To ano! Co si dneska děti dovolí říct rodičům... To je neuvěřitelné. Mě by to jako holku ani nenapadlo, natož abych to vypustila z pusy.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...