22. listopadu 2015 7:55, aktualizováno  12:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková v Salt Lake City zlepšila český rekord na 1500 metrů a dojela třetí

Martina Sáblíková při závodě na Světovém poháru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková při závodě na Světovém poháru. | foto: AP

SALT LAKE CITY Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na Světovém poháru v Salt Lake City třetí místo v závodě na 1500 metrů a časem 1:53,44 opět zlepšila vlastní český rekord. Trojnásobná olympijská vítězka tak navázala na svůj týden starý úspěch z Calgary. Z triumfu se v Utahu v novém světovém rekordu radovala Američanka Heather Richardsonová.

Osmadvacetiletá česká reprezentantka v Salt Lake City v pátek suverénně ovládla závod na 5000 metrů a svoji formu potvrdila i na patnáctistovce. Představila se v předposlední rozjížďce společně s Idou Njatunovou z Norska a hned po projetí cíle se s koučem Petrem Novákem radovala, podařilo se jí totiž zlepšit čas z Calgary (1:54,18) a měla jistotu medailového umístění.

Stejně jako v Kanadě nakonec Sáblíkovou porazila americká dvojice Richardsonová - Brittany Boweová, které program disciplíny uzavřely. Tentokráte si však domácí reprezentantky vyměnily pozice a Richardsonová své krajance vzala časem 1:50,85 i světový rekord.

„Řekla bych, že se obě tlačíme k lepším výkonům,“ řekla Richardsonová. „Věděla jsem minulý víkend, že jsem ji nakopla, když jsem jí sebrala rekord na kilometru. Ona pak zajela rekord na patnáctistovce,“ uvedla mistryně světa na 500 metrů.

Světový rekord v sobotu v Salt Lake City překonal také Kanaďan Ted-Jan Bloemen na trati 10.000 metrů. Časem 12:36,30 vylepšil týden staré maximum Nizozemce Svena Kramera o 5,39 sekundy. „I když druhá polovina závodu dost bolela, říkal jsem si ‚vydrž, jeď dál‘,“ uvedl nizozemský rodák Bloemen, který reprezentuje Kanadu od minulé sezony. Kramer skončil druhý za 12:44,26.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz