13. listopadu 2015 21:20, aktualizováno  22:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková vstoupila do rychlobruslařské sezony bravurně. V Calgary vyhrála trojku

Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: Reuters

CALGARY Martina Sáblíková vyhrála v Calgary úvodní závod Světového poháru rychlobruslařek na 3000 metrů. Na vysokohorském oválu dosáhla času 3:57,21 a o 1,18 vteřiny porazila druhou Nizozemku Schoutenovou. Třetí skončila Ruska Voroninová.

Martina Sáblíková však tím nejlepším možným způsobem vykročila za jubilejním (a rekordním) desátým celkovým prvenstvím ve Světovém poháru na dlouhých tratích.

V sedmé z osmi rozjížděk si snadno poradila s Nizozemkou Nautovou a byla zároveň o 1,18 vteřiny rychlejší než jakákoliv ze soupeřek.

Oslavovala tak své 37. individuální vítězství v závodě Světového poháru. Čtyřiadvacet z nich dosáhla na trati 3000 metrů, dalších jedenáct na 5000 metrů a zbylé dvě v hromadných závodech. Navíc jednou triumfovala i s českým týmem.

Útok na světový rekord Cindy Klassenové (3:53,34), který před závodem zvažoval trenér Petr Novák, se posléze nekonal. Kanaďanka tudíž zůstává v čele historických tabulek, kde trůní už od roku 2006.

Výsledný čas Sáblíkové 3:57,21 je nakonec o 2,11 vteřiny pomalejší než český rekord, který zajela na stejné dráze při březnovém mistrovství světa ve víceboji.

Největší sokyně posledních let Ireen Wüstová tentokrát na startu chyběla, neprobojovala se do národního týmu z nizozemské kvalifikace.

Druhá příčka však patří rychlobruslařce ze stejné země a s podobným křestním jménem - Irene Schoutenové. A třetí je překvapivě Ruska Natalija Voroninová.

Na vítězné razítko musela pět minut čekat

Čtyřminutovou hranici jako první v závodě překonala ve čtvrtém páru v novém osobním rekordu 3:58,78 právě Voroninová, v následující rozjížďce pak Schoutenová Rusčin výkon ještě o 39 setin stlačila. Sáblíková tudíž útočila na průběžně vedoucí čas 3:58,39 - a zároveň na světový rekord 3:53,34.

„Petr o rekordu mluví pořád, všichni ho známe,“ řekla Češka před startem. „Na druhou stranu taky dobře ví, že tady nemusí být ideální led, stejně jako vloni. Na trojce může kvalita ledu udělat rozdíl tří až čtyř vteřin.“

Nad Nautovou, svojí soupeřkou v sedmé rozjížďce programu, vedla od prvních stovek metrů. „30,1,“ křičel na svěřenku Novák, jak rychle zvládla první celé kolo.

Poté byly její časy v jednotlivých kolech 30,2, 30,6, 30,9, 31,2. „Můžeš jet na 3:55, pojď, pojď,“ hecoval ji kouč od hrazení. Další kolo absolvovala za 31,7, zazvonil zvonec, zbývalo ještě 400 metrů.

Martina Sáblíková získala v Calgary své třinácté zlato.

Martina Sáblíková získala v Calgary své třinácté zlato.

A byl tu cíl. Proťala jej o šest a půl vteřiny rychleji než Nautová a o více než vteřinu než Schoutenová. Ujala se vedení. Trenér tleskal.

Musela ještě čekat, co s její vedoucí pozicí provedou v závěrečné rozjížďce veteránka Pechsteinová a další Nizozemka Voorhuisová, ale jejich ztráta na českou šampionku na mezičasech stále narůstala, nevešly se ani na stupně vítězů.

Když projížděly cílem, Sáblíková si právě rozvazovala tkaničky u bruslí - a pak už mohla oslavovat.

V divizi B si Nikola Zdráhalová vylepšila osobní rekord z 4:15,96 na 4:13,61, ale na pohárové body to zatím nestačilo. Obsadila 17. místo a za 14., poslední bodovanou příčkou v této divizi zaostala o 26 setin.

Karolina Erbanová obsadila v A-divizi na 500 metrů dvanácté místo.

Světový pohár v rychlobruslení v Calgary

Ženy: 3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 3:57,21, 2. Schoutenová (Niz.) 3:58,39, 3. Voroninová (Rus.) 3:58,78, ...divize B: 17. Zdráhalová (ČR) 4:13,61.