8. září 2015 0:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bývalá soupeřka Sáblíkové přiznala, že měla před 25 lety dopingový nález

Kanaďanka Clara Hughesová měla dopingový nález. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanaďanka Clara Hughesová měla dopingový nález. | foto: Epic Images

WINNIPEG Olympijská vítězka v rychlobruslení Clara Hughesová z Kanady přiznala, že v roce 1994 měla na mistrovství světa v silniční cyklistice pozitivní dopingový test. Někdejší soupeřka Martiny Sáblíkové na rychrobruslařské dráze prý též dostala doporučení, aby o celé záležitosti mlčela.

Hughesová na šampionátu v italském Agrigentu, kde obsadila čtvrté místo v časovce, neprošla kontrolou na zakázaný stimulant efedrin.

Sama údajně netuší, jak se jí efedrin do těla dostal. „Věděla jsem, že jsem nepodváděla. Můžu se podívat komukoli do očí, i sobě a vím, že tak to bylo,“ řekla dvaačtyřicetiletá Hughesová v rozhovoru pro televizní stanici CBC News při příležitosti vydání svého životopisu.

Populární kanadská sportovkyně, která získala čtyři olympijské medaile v rychlobruslení a dvě v silniční cyklistice, připustila, že svým odhalením hodně riskuje.

„Nemusela jsem o tom mluvit. Mohla jsem si to vzít do hrobu, ale prostě jsem cítila, že nemohu,“ uvedla Hughesová, která za své výkony obdržela i nejvyšší státní vyznamenání Řád Kanady.

Největšího úspěchu dosáhla v roce 2006 na olympijských hrách v Turíně, kde vyhrála závod na 5000 metrů, v němž obsadila čtvrté místo Martina Sáblíková. O čtyři roky později ve Vancouveru už triumfovala česká reprezentantka a Hughesová byla třetí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!