Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sportovci nedopují sami, řekla WADA. Zveřejnila proto list ‚nežádoucích osob‘

Sport

  9:54aktualizováno  10:18
MONTREAL - Světová antidopingová agentura (WADA) zveřejnila seznam osob diskvalifikovaných kvůli podpoře dopingových praktik u sportovců. Na listině je 114 lidí. Jsou to převážně trenéři či lékařští poradci, kterým se mají sportovci při zvažování spolupráce vyhnout. Češi mezi nimi nejsou.

Doping. Ilustrační foto. foto: archiv

Podle předsedy WADA Craiga Reedieho si sportovci musejí dát pozor, aby nespolupracovali s někým z této černé listiny, jinak hrozí sankce i jim. Naopak nyní by měli mít lepší šanci se rozhodnout, komu věřit.

Bývalá soupeřka Sáblíkové přiznala, že měla před 25 lety dopingový nález

„Antidopingové orgány jsou stále více přesvědčeny, že sportovci nedopují sami, ale často je nabádá k podvodu právě někdo z členů jejich doprovodu,“ uvedl Reedie. Pondělní zveřejnění seznamu na webu antidopingové agentury má proto vyslat jasný vzkaz: „Nedávejte se dohromady s někým, kdo porušil antidopingová pravidla“.

Řada z těchto „nežádoucích“ osob má doživotní zákaz činnosti, na seznamu je jméno, národnost i datum, dokdy trest platí. Ke známým lidem patří italský lékař Michele Ferrari či bývalý atletický trenér Trevor Graham z USA, mezi jehož elitní svěřence patřila i sprinterka Marion Jonesová.

Seznam chce antidopingová agentura aktualizovat každé tři měsíce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!