Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Stát rozdává naslepo miliardy na sport. Snahy o změnu narazily

Sportovci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportovci | foto: Lidové noviny

PRAHA Tažení za transparentnější financování sportu ze státních peněz zbrzdila nečekaná překážka. Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) totiž zakázal ministerstvu školství, které sportovnímu prostředí posílá každoročně okolo tří miliard korun, shromažďování podrobných informací o registrovaných sportovcích.

„Postačující jsou jméno, příjmení, výše členského příspěvku a pro případnou kontrolu uvedení jednoho kontaktního spojení,“ píše v takzvaném příkazu inspektorka Jana Rybínová. Tímto dokumentem úřad, nově vedený bývalou ústavní soudkyní Ivanou Janů, koncem prázdnin ministerstvu znemožnil další údaje vyžadovat.

Tato data měla přitom pomoci přepočítat členy sportovních svazů. Ty vykazují nápadně vysoká čísla, podle kterých se sportu aktivně věnuje bezmála pět milionů Čechů. Ministerstvo proto zpřesnění členské základny sportovců odkládá.

Dále v pondělních LN najdete:

EU dál marní čas kvótami

Masivní vlna běženců, která se nekontrolovaně přelévá Evropou, se nezastavila ani o víkendu. Chorvatsko a Slovinsko nechávaly část běženců procházet, Maďarsko povolalo zálohy a Rakousko hlásilo další rekord – během soboty a neděle dorazilo do země přes 23 tisíc migrantů.

„Země jako Itálie nebo Řecko nikdy vlastními silami dostatečnou ochranu hranic nezvládnou, a proto by jim měly pomoci i státy uvnitř EU,“ zdůrazňuje Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU.

Jenže funkční systém, který by spravoval vnější pásmo Schengenu, je prozatím v nedohlednu. Platí to i o dalších nápadech, které by příliv běženců do Evropy mohly přinejmenším regulovat. Na rozdíl od povinných uprchlických kvót mají podporu napříč EU, ale kvůli poziční válce o prosazení závazného mechanismu přerozdělování migrantů po Evropě se na jednací stůl nedostaly.

A zdaleka není jisté, zda se o nich bude mluvit hned na třech summitech unijních politiků, které se tento týden v těsném závěsu po sobě konají.

ROZHOVOR: Život bez knih si představit nedokážu

Anglická zpěvačka a herečka Marianne Faithfullová, jež u příležitosti loňského vydání desky Give My Love to London vystoupí 29. října v pražském Divadle Archa, má za sebou nejen padesátiletou hudební dráhu, ale také život plný propadů i výšek.

Byla přítelkyní Micka Jaggera, na pár let propadla drogám, zároveň se stýkala se smetánkou soudobého umění. Hlavně ale vydávala jedno úžasné album za druhým – a nyní opět zavítá do Prahy. A přestože měla vážné zdravotní problémy, zdá se být při plné síle. Rozhovor poskytla LN minulý týden v Paříži na večeru pořádaném Americkou knihovnou, kde besedovala o knihách.

Vědec se hájí před soudem kvůli dotacím

O vědě a výzkumu se v soudních síních nejedná často. Jeden z mála případů, kdy se řeší zneužívání dotací v biotechnologickém bádání, začal dnes u Krajského soudu Brno. Sice jde „jen“ o miliony korun, ale vývoj celé kauzy naznačuje, jak složité bývá odhalení případných machinací v prostředí inovativních technologií a firem.

Případ se vrací do let 2006 až 2010, kdy brněnská firma Genex CZ čerpala dotace na výzkum v několika projektech od ministerstev průmyslu i školství. Státu tak podle obžaloby vznikla škoda za více než sedm milionů korun.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!