29. července 2015 7:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda má na stole zadlužené Klokánky, podívá se i na transparentní financování partají

Ilustrační foto: Sobotkova vláda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Sobotkova vláda | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Zákon o hazardních hrách, mimořádné dotace pro zadlužené klokánky nebo zavedení finančních limitů pro volební kampaně projedná kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Důležitým bodem poslední schůze před vládními prázdninami je plán ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) na přípravu tendru na mýtné. Ministry čeká také rozprava o příspěvcích pro zdravotně postižené, hospodaření státních podniků nebo financování politických stran.

Zákon o hazardních hrách předkládá na vládě ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nový předpis přináší komplexní regulaci hazardu a dává státu i obcím silnější pozici při kontrole provozovatelů hazardních her. Souběžně s ním Babiš předkládá i návrh zákona na přísnější zdanění hazardu a loterií.

Ministr dopravy Ťok představí vládním kolegům svůj návrh na tendr na výběr mýtného po roce 2016. Zpoždění v tendru, na kterém se podíleli i předchozí ministři dopravy, chce řešit rozdělením do tří zakázek. S plánem spojuje Ťok svoje setrvání ve funkci.

Vláda zváží také poskytnutí 30 milionů korun pro zadlužený Fond ohrožených dětí (FOD), který provozuje klokánky pro děti v tísni. Přidělení mimořádné dotace pro dětská krizová centra navrhlo ministerstvo financí.

Sociální oblasti se týkají i další dvě poslanecké novely. Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová navrhuje, aby rodičovský příspěvek mohli čerpat prarodiče dítěte. Skupina poslanců hnutí Úsvit a KSČM přišla s novelou, která mění kritéria pro přiznávání příspěvků na péči zdravotně postižených.

Vláda projedná také novely zavádějící finanční limit pro předvolební kampaně nebo transparentnější financování politických stran. Rozhodovat bude i o zřízení registru pro majetková přiznání politiků.

Ministři se budou zabývat také regulací činnosti státních podniků. Novela, kterou předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu, se týká firem jako jsou Česká pošta, Lesy ČR a ČPP Transgas. Návrh má kromě jiného omezit korupční rizika, zamezit špatnému hospodaření a netransparentním prodejům majetku.

Další schůze kabinetu se bude konat až po téměř třítýdenních vládních prázdninách.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz