Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fond ohrožených dětí dluží přes 127 milionů, vláda rozhodne o dotacích

Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk a ministryně práce a sociálních věcí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk a ministryně práce a sociálních věcí... | foto: ČTK

PRAHA Zadlužený Fond ohrožených dětí, který provozuje klokánky pro děti v tísni, má celkové závazky za 127,18 milionu korun. Vyplývá to z podkladů pro vládu, která by ve středu měla rozhodovat o případném přidělení mimořádné dotace. Původně měla činit 30 milionů korun.

Fond ale nyní upřesnil, že mu do konce roku chybí na provoz klokánků 20 milionů korun, a svou žádost o dotaci podle toho upravil, uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Kvůli dluhům, které FOD má, hrozí klokánkům rušení.

Přidělení mimořádné dotace navrhlo ministerstvo financí. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) s přiléváním peněz nesouhlasila. Minulý týden se ale ještě s vedením fondu sešla. Požadovala rozpis výhledu příjmů i výdajů na provoz. Chtěla také přesně vědět, jak by se finanční injekce použila. Podle informací se pak prý rozhodne, zda dotaci podpoří.

FOD dostal mimořádné dotace už v minulosti. V roce 2006 to bylo 15 milionů korun, stejnou sumu pak obdržel i o dva roky později. V roce 2012 žádal o 58,6 milionu navíc, ministerstvo práce mu nevyhovělo. „Poskytování opakovaných mimořádných dotací je nesystémové, zvýhodňuje jeden vybraný subjekt proti všem ostatním žadatelům,“ uvedlo ministerstvo práce v podkladech pro vládu. Podle něj se finanční problémy fondu pravidelně opakují bez ohledu na přidělenou částku a změny zákonů.

Hlavní příčinu potíží zástupci ministerstva práce vidí v tom, že fond „nedostatečně přizpůsoboval rozsah činností svým reálným finančním možnostem“. Rozšiřoval své služby a počet zařízení, přitom neměl peníze ani na existující aktivity. To připustil minulý týden i nový šéf fondu Jan Vaněk.

Správě sociálního zabezpečení fond dluží téměř 25,74 milionu. Z toho pojistné činí 20,6 milionu a penále 5,1 milionu. Exekuční řízení začalo v květnu, týká se 21,7 milionu korun - 18,1 milionu pojistného a 3,6 milionu penále. Správa minulý týden exekuci na 60 dní odložila. Chtěla tak prý dát fondu čas na hledání řešení. Od roku 2005 do loňska si fond vzal půjčky a úvěry za celkem 180 milionů korun. Za tu dobu splatil 58 milionů.

Zařízení pro okamžitou pomoc dětem, jako jsou třeba klokánky, dostávají od státu příspěvek na dítě. Ten měsíčně činí 22 800 korun. Částka se krátí za dobu, kdy dítě pobývalo mimo zařízení.

V roce 2013 stát na příspěvcích vydal celkem 256 milionů korun. Fondu z toho připadlo 128 milionů. Loni získal 121 milionů. Klokánky loni stály celkem 182,3 milionu. Kolem 70 procent výdajů tak pokryl státní příspěvek. Na dotacích k tomu FOD získal 29,03 milionu korun.

Autoři zprávy podotkli, že by financování mělo být z více zdrojů. Na úhradách by se vedle státu měli podílet také rodiče dětí, ministerstvo, kraje a obce či sponzoři a dárci.

Možné řešení

Členové FOD se v polovině června rozhodli, že se pokusí situaci řešit. Změnili stanovy i vedení. Podle Vaňka nyní funguje 23 klokánků s kapacitou 510 míst, je v nich teď asi 310 dětí. Rodinné klokánky ukončily provoz. Místo pěti azylových domů by fond dál chtěl mít tři. Ze 23 jeho poboček zbylo nyní po republice 15, do budoucna by jich mělo fungovat deset či devět, upřesnil Vaněk.

Ministerstvo práce a kraje se zabývaly i tím, jak by se péče o děti zajistila, pokud by fond situaci nezvládl a klokánky se neudržely. „V současné době je k dispozici dostatečný počet volných míst k zajištění náležité péče,“ uvádí ministerstvo v podkladech pro vládu. Ke konči června bylo v ostatních zařízeních kolem 120 volných míst, u pěstounů asi 75 a v dětských domovech téměř 300.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...