15. února 2015 14:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pět setin od bronzu. Sáblíková završila patnáctistovkou povedené MS

Martina Sáblíková na trati pět kilometrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková na trati pět kilometrů | foto: ČTK/AP

HEERENVEEN (od našeho zpravodaje) Také ve svém třetím startu na světovém šampionátu v Heerenveenu sahala Martina Sáblíková po medaili. Po vynikající jízdě na 1500 metrů se jí časomíra zastavila na údaji 1:55,65 a od stupňů vítězů ji nakonec dělilo jen pět setin, skončila čtvrtá. Zlato patří Američance Brittany Boweové.

„Budu se snažit do posledních dvou závodů na šampionátu dát všechno, ale když se to nepovede, tak se to nepovede. Mám už tady splněno,“ říkala před startem Martina Sáblíková.

Přesto podala fantastický výkon. Její gejzír radosti, když se čas zastavil na 1:55,65, byl bezbřehý. A chybělo tak málo, aby to byl čas medailový.

Na trati 1500 metrů sice pravidelně startuje ve Světovém poháru, jenže na vrcholné akci (ZOH, MS) se na ní představila naposledy v olympijském Vancouveru 2010, kde překvapivě vybojovala bronzovou medaili. V následujících letech ji už trenér Novák z této distance odhlašoval, ať už ze zdravotních důvodů nebo jen proto, aby pošetřila síly na závod na 5000 metrů, který se v minulosti takřka vždy konal až po patnáctistovce.

Letos tedy stála na startu.

Další dílčí souboj Česko versus Nizozemsko v deváté rozjížďce Sáblíková vyhrála, porazila v ní Marije Jolingovou, nešťastnici ze sobotního závodu družstev, jejíž selhání stálo Nizozemky zlato.

Martina Sáblíková slaví s českou vlajkou triumf v závodě na 5000 metrů.
Martina Sáblíková při zlatém závodě.

Do posledního kola ještě vjížděla o setinu pomaleji než Jolingová, ale zvládla ho bravurně. Nevěřícně kroutila hlavou při pohledu na časomíru.

Její osobní rekord z vysokohorských drah má hodnotu 1:54,44, nikdo nečekal, že by se k němu mohla v nížině až tak přiblížit. Letos byl doposud jejím maximem čas 1:56,37, ten vylepšila o tři čtvrtě vteřiny! Ve světových tabulkách roku si polepšila na páté místo.

Po své rozjížďce průběžně vedla, zbývaly tři poslední páry a v nich šest žen. Hned v tom následujícím ji v čase 1:54,27 předstihla největší favoritka Brittany Boweová. A v tom dalším Ireen Wüstová. V poslední dvojici vypálila vpřed Heather Richardsonová, na posledních metrech však „umírala“. Jenže cíl proťala opět setin dříve než Sáblíková.

Ireen Wüstová se vítězství v Heerenveenu 2014 ani na čtvrtý pokus nedočkala, je druhá. Na jejím kontě tak jsou letos „jen“ tři stříbra a 4. místo.

Triumf Američanky Boweové zároveň znamenal, že o všechny zlaté medaile v „bezkontaktních“ individuálních závodech žen se na letošním světovém šampionátu podělily dvě země: Američankám Richardsonové a Boweové patřily sprinty a 1500 metrů, Češce Sáblíkové vytrvalecké tratě.

Zbývá poslední ženské klání, od 16.19 závod s hromadným startem i s Češkami Sáblíkovou a Zdráhalovou.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Heerenveenu:

Ženy: 1500 m: 1. Boweová (USA) 1:54,27, 2. Wüstová (Niz.) 1:54,76, 3. Richardsonová (USA) 1:55,60, 4. Sáblíková 1:55,65.