Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Mayweather jedná s McGregorem: bitva století box vs MMA, nebo vtip dvou egoistů?

Sport

  8:00
PRAHA - Celý svět bojových sportů je na nohou. Legendární americký boxer Floyd Mayweather a kontroverzní bijec MMA Conor McGregor zase o něco posunuli svoji hru s médii a fanoušky na téma vzájemného souboje.

Box vs. MMA anebo Floyd Mayweather a Conor McGregor. foto: Twitter

Do loňského listopadu si brala Mayweathera na paškál především Ronda Rouseyová, jenže od chvíle, co padla s Holly Holmovou, tak má problémy především sama se sebou. Štafetu od ní ale celkem úspěšně převzal McGregor, který provokuje kde koho a do americké boxerské hvězdy se trefuje celkem často.

Ve chvíli, kdy si dokázal zajistit příjmy desítek milionů dolarů v oktagonu, stal se dle všeho konečně zajímavým i pro bijce přezdívaného pro jeho lásku k penězům „Money“. Už minulý týden probleskla zaručená zpráva o tom, že oba rivalové by se měli utkat ve velkém letním souboji. A že je dokonce všechno podepsáno.

Fámy rychle vyvrátil šéf UFC, se kterou má McGregor smlouvu, Dana White: „Není možné, aby spolu jednali a já o tom nevěděl. Jsem jeho promotér a manažer. A ze stejného důvodu také není NIKDY možné, aby bojoval mimo kontrakt s UFC! Nedovedu si představit, že by se všechno domluvilo na léto, co vím, tak Mayweather nyní rozhazuje své dolary na dovolené napříč světěm.“

Jenže v sobotu se devětatřicetiletý bývalý boxerský král vrátil do Las Vegas, aby zde shlédl souboj Canela Alvareze s Amirem Khanem. „Je to možné,“ odpověděl krátce před duelem reportérovi FightHype.com na otázku, zda je něco pravdy na jeho souboji s McGregorem.

„Je to možné. Je to možné. Padlo tam moje moje jméno, nějaké ataky na mě. Ale všechno je nyní na počátku, všechny ty zvěsti a pověsti. Nemusí to být fáma. Držte nám palce. Byl by to boxer proti MMA bojovníkovi. Takže my nikdy nevíme,“ pokračoval ve vysvětlování Mayweather.

Reakce o dvanáct let mladšího bouřliváka na sebe nedala dlouho čekat. Plakát jejich souboje s popisem „Box vs. MMA“ se objevil v neděli nad ránem na jeho twitterovém účtu. Dle všeho tak případné jednání mezi oběma muži není jen obyčejnou fámou. Anebo jde jen o hodně šikovné promování a hypování, které drží oba bojovníky „při životě“ pro média.

Mayweather už několikrát v minulosti překvapil a stále více se množí zprávy o tom, že by ještě jednou objevil v ringu, aby vylepšil svoji bilanci na 50 výher a 0 porážek a překonal tak slavného Rockyho Marciana, se kterým se dosud dělí o rekord v počtu výher bez porážky profesionálního boxerského světového šampiona.

Je dost dobře možné, že celá tato show, která může pomoct především McGregorovi, aby se alespoň na podzim objevil na prvním UFC v historii ve slavné Madison Square Garden, je jen zastíracím manévrem pro jednání, která Mayweather vede s úplně jiným boxerem. A je jedno, zda by tím boxerem by byl Manny Pacquiao, nebo Danny Garcia.

Stále totiž není úplně jasné, zda by případný duel Mayweathera s McGregorem splnil podmínku prvně jmenovaného o příjmech vyšších než 100 milionů pro oba. Ir se k této částce dosud nikdy ani nepřiblížil a dle všeho se momentálně řeší setkání v boxerském ringu, nikoliv oktagonu. Dosud jediným boxerským šampionem, který se v kleci na akci UFC představil, byl James Toney, který v roce 2010 během 199 sekund padl s Randym Couturem.

Mimochodem, že McGregor není nepřekonatelným boxerem ani mezi bojovníky MMA dokázal jeho poslední duel s Natem Diazem. Navíc Mayweather dosud nikdy neboxoval s někým, kdo by ve svém posledním vystoupení prohrál (kromě odvet), nezodpovězenou otázkou v této případné velké hře jsou i televizní práva a zda by McGregor dostal boxerskou licenci pro souboj s takto zkušeným soupeřem. A ač oba váží v zápasech zhruba stejně, i tento faktor by mohl hrát velkou roli.

Sečteno, podtrženo: nezodpovězených otázek je zatím daleko více než odpovědí. A celá show pořád více působí jako zastírací manévr pro jiné plány z obou stran.